2017-09-19 | Z ładunkiem w drodze

"Desant" wojsk amerykańskich w Gdańsku

12 września 2017 o godz. 10:00 do nabrzeża terminalu DCT Gdańsk zacumował transportowiec Endurance amerykańskiego armatora American Roll-on Roll-off Carrier (ARC). Po raz pierwszy sprzęt amerykańskiej brygady pancernej został przywieziony bezpośrednio do polskiego portu. Wśród pojazdów, które przybyły do Polski znajduje się 87 czołgów M1 Abrams, 103 pojazdy bojowe Bradley, 18 samobieżnych haubic Paladin, oraz inne sprzęty wojskowe i ciężarówki. Łącznie to prawie 1000 sztuk sprzętu.
"Desant" wojsk amerykańskich w Gdańsku (Żródło: DCT Gdańsk)
Cameron Thorpe, Prezes Zarządu DCT Gdańsk komentuje: „DCT Gdańsk jest dumne, że zostało wybrane jako pierwszy port w Polsce, aby asystować w misji amerykańskiego wojska, która jest częścią relokacji sił NATO. DCT zostało wybrane, ponieważ jesteśmy jedynym terminalem na Bałtyku, który zapewnia głębokowodne nabrzeże, a także dlatego, że mamy najlepszy dostęp do infrastruktury drogowej oraz kolejowej ze wszystkich terminali w Polsce. To oczywiście zazwyczaj korzyść dla naszych klientów handlowych, ale oznacza także, że jesteśmy idealnie umiejscowieni, aby asystować również bardziej specjalistycznym klientom takim jak wojsko amerykańskie. Cała operacja rozładunku zakończyła się przed czasem i miło mi poinformować, że pierwszy pociąg ze sprzętem amerykańskim odjechał również bez żadnych zakłóceń minionej nocy”.
 
 
Po zakończeniu operacji morskich, sprzęt wojskowy ładowany jest na 21 pociągów, z których każdy wymaga specjalistycznego załadunku i mocowania, a także na około 150 ciężarówek, a następnie transportowany w ciągu 7-10 dni do kilku jednostek wojskowych w Polsce.
 
Statek Endurance zbudowany został w 1996 r. Długość całkowita statku wynosi 265 metrów, szerokość konstrukcyjna 32 metrów, zaś wyporność 72708 ton.
 
DCT Gdańsk to największy terminal kontenerowy w regionie Morza Bałtyckiego o rocznej zdolności przeładunkowej do 3 milionów TEU (kontenerów 20-stopowych). DCT może obsługiwać największe statki kontenerowe na świecie i jest idealnie zlokalizowany, aby dotrzeć do szybko rozwijających się rynków Europy Środkowej i Wschodniej.
 
źródło: DCT Gdańsk
 

Zobacz także

AsstrA przetransportowała zakład produkcyjny
Sposób na zlikwidowanie kosztów magazynowania
Zobacz, co oferuje rynek motoryzacyjny branży TSL
Rząd chce wydać miliardy na żeglugę śródlądową
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Od października jeszcze skuteczniejsza kontrola przewozu
Rośnie liczba upadłości w branży transportowej
W polskim e-commerce dominują firmy z sektora MŚP
Czy system do zarządzania awizacjami się sprawdzi?
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA