2017-09-12 | Z ładunkiem w drodze

Autofocus - wół roboczy, auto dla kuriera i chłodzące skrzynki

Nissan Navara należy do najpopularniejszych pickupów na polskim rynku. Auto chętnie kupowane jest m.in. przez osoby działające w niewielkim biznesie, nadaje się bowiem do transportu dystrybucyjnego, a przy okazji jest w pełni funkcjonalnym, komfortowym samochodem osobowym.
Autofocus - wół roboczy, auto dla kuriera i chłodzące skrzynki (Żródło: Nissan)
Nowy Nissan NP300 Navara z założenia stanowić ma połączenie wytrzymałości i elegancji. Połączenie najwyraźniej się konstruktorom udało, samochód nagrodzono tytułem Międzynarodowego Pickupa Roku 2016.

Navara pozostaje przysłowiowym wołem roboczym, mogąc z powodzeniem pełnić rolę wielozadaniowej półciężarówki. Producent zapewnia, że podwozie samochodu zostało zaprojektowane tak, aby dzielnie znosić trudy codziennej eksploatacji w ciężkich warunkach. Wersja Double Cab wykorzystuje wielowahaczowe zawieszenie z tyłu, w odmianie z kabiną typu King Cab zachowano wariant piórowy. W każdej wersji auto dysponuje ponadtonową ładownością, Navara może ciągnąc przyczepę o masie do 3,5 t.
 
navara2
                                                         Navara pozostaje przysłowiowym wołem roboczym, mogąc z powodzeniem pełnić rolę wielozadaniowej
                                                         półciężarówki fot. Nissan
 
W kabinie zastosowano rozwiązania znane z typowych osobówek Nissana, przypomina ona wnętrze modeli X-Trail oraz Qashqai. W palecie silników znajduje się 2,3-litrowy diesel dCi. Ma dwa warianty, pierwszy generuje moc maksymalną 160 KM (maksymalny moment obrotowy 403 Nm), a drugi, dzięki dodatkowej turbosprężarce, dostarcza 190 KM (450 Nm). Producent podkreśla, że w porównaniu z wcześniejszą wersją, Navara zużywa o ok. jedną czwartą paliwa mniej. Seryjnie montowany jest napęd 4WD. Bazową skrzynią jest sześciobiegowa manualna, a siedmiobiegowy automat zamontować można w mocniejszej wersji silnikowej.

Podstawowe wyposażenie obejmuje m.in: elektroniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu (eLSD), blokadę tylnego dyferencjału, asystenta zjazdu ze wzniesienia, system ruszania pod górę, układy: ABS, EBD, VDC, klimatyzację, system łączności Bluetooth. Do wszystkich wersji (poza podwoziem do zabudowy), jako wyposażenie opcjonalne dostępne są haki holownicze z wtyczkami 7 lub 13 pin. Opcjonalnie zamówić można nadbudowę (tył samochodu przypomina wówczas typowy furgon), bądź zwijaną pokrywę przestrzeni ładunkowej (ogranicza przestrzeń do wysokości burt skrzyni ładunkowej). Do wyboru jest też plastikowa bądź aluminiowa wykładzina podłogi przestrzeni bagażowej.    
 
KRONE dla kuriera

KRONE, firma znana głównie z produkcji naczep plandekowych, furgonowych i chłodniczych, a także nadwozi wymiennych, stworzyła projekt auta miejskiego dla kurierów. KEP Shuttle to pojazd zbudowany na bazie Iveco Daily. Dach kabiny usunięto, a na jego miejsce trafiła laminatowa nadstawka przypominająca nieco sypialną kabinę. Wewnątrz jest ona jednak pusta. Dzięki temu kierowca ma dużo miejsca nad głową, może poruszać się po kabinie w pozycji stojącej i swobodnie przechodzić do „kontenera” zabudowy (zestaw szafek i półek) bez opuszczania pojazdu – służą do tego wysokie odsuwane drzwi znajdujące się na środku tylnej ściany kabiny.
 
krone
                                          fot. KRONE
 
Chłodzące skrzynki
 
Eberspaecher poszerza gamę kontenerów chłodniczych dla transportu dystrybucyjnego produktów świeżych. Kontenery wykonywane są z polietylenu, a napięcie zasilania wynosi 12–24 V i 100–240 V, 50–60 Hz. Środkiem chłodniczym jest wolny od FCKW środek R134a. Cyfrowy regulator umożliwia łatwe nastawienie żądanej temperatury wewnętrznej, jak również jej bieżącą kontrolę. Najmniejszy w ofercie jest kontener F0140 NDN o pojemności 140 l. Wymiary wewnętrzne wynoszą 620 x 410 x 510 mm. Największy w gamie jest ponad 900-litrowy F0915 NDN o wymiarach 1200 x 930 x 830 mm.
 
eberspaecher
                                           fot. MJ
 
 

Zobacz także

Rząd chce wydać miliardy na żeglugę śródlądową
DB Schenker łączy 38 krajów jedną siecią logistyczną
Dystrybucyjne auto do pracy w gęstym terenie miejskim
DSV transportuje turbiny wiatrowe z Danii do Szkocji
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Vito - dystrybucyjne auto do logistyki śródmiejskiej
Przegląd ofert rynkowych z segmentu motoryzacyjnego
Cotygodniowy przegląd nowinek z branży motoryzacyjnej
Dystrybucyjne auto do pracy w gęstym terenie miejskim
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA