Przejdź do artykułu
2024-06-19 | W magazynie

Dopasowane puzzle*

Sprawnie funkcjonujący magazyn jest jak dobrze ułożone puzzle. Wystarczy jednak jeden źle dopasowany element, a całość szwankuje. Podobnie jest z prawidłową organizacją dróg transportowych w tego typu obiektach. Dobrze wyznaczone trasy transportowe są gwarantem nie tylko bezusterkowej organizacji pracy, ale też bezpieczeństwa zatrudnionych. Wie o tym doskonale firma MalowanieLinii.pl, która od ponad 14 lat zajmuje się profesjonalnym malowaniem natryskowym oraz usuwaniem trwałych oznaczeń poziomych i pionowych w magazynach i obiektach przemysłowych.

Zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. reguluje wszelkie kwestie związane z wyznaczaniem dróg transportowych wewnątrz zakładów pracy dla ruchu pieszego oraz ruchu odbywającego się za pomocą wózków widłowych. Opierając się na nim oraz projektując drogi magazynowe, należy wziąć pod uwagę: środki transportu, jakimi dysponuje firma; przestrzeń, jaka jest do zagospodarowania – w tym metraż, jak i wysokość obiektu; odległość między regałami; liczbę regałów i pracowników; a także czy na terenie odbywa się ruch środkami transportu, czy ruch pieszy.

Planowanie to podstawa

Po ustaleniu tych wszystkich kwestii, kolejnym krokiem jest wykonanie odpowiedniego projektu. Najpierw niezbędne jest zapoznanie się z planem obiektu, dla którego ma powstać system. Oznakowania powinny być przede wszystkim czytelne i zrozumiałe dla pracowników, ale również zgodne z wytycznymi. Dodatkowo podczas malowania linii w halach magazynowych ważne jest, by wyznaczyć miejsce dla poszczególnych maszyn. Wokół nich przydatna jest także przestrzeń dla kontenera z odpadami czy na potrzebne komponenty. Obie te strefy oznacza się innymi kolorami, np. zgodnie z zasadami 5S.

Należy pamiętać również, że po hali magazynowej poruszają się piesi, wózki widłowe oraz inne pojazdy i maszyny. Dlatego, ze względów bezpieczeństwa, należy wyznaczyć ciągi komunikacyjne i drogi transportowe. Drogi dla pojazdów i dla pieszych oznaczone są w odpowiedni sposób piktogramami i znakami BHP, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przydatne jest także malowanie oznaczeń na podłodze w strefach wyłączonych z pracy. Będą one informować, że w danym miejscu nie wolno przechowywać towarów i pozostawiać pojazdów, dzięki czemu dostęp do stref pozostanie nieograniczony.

malowanie pasow na hali magazynowej 1800pxcc1

Zalety

Prawidłowe oznakowanie hal magazynowych przyczynia się to do wzrostu wydajności przedsiębiorstwa, co w naturalny sposób przekłada się na sprawną realizację procesów logistycznych i produkcyjnych firmy. Zużycie środków służących do transportu towarów pozostaje na bardzo niskim poziomie, ponieważ dobra organizacja dróg magazynowych pozwala na poruszanie się po nich możliwie najkrótszą trasą. Ponadto istotne jest, aby praca wózków widłowych nie zakłócała ruchu pieszego oraz innych czynności wykonywanym przez personel magazynów.

Usuwanie

Linie i znaki wyznaczające ciągi komunikacyjne i transportowe można, rzecz jasna, modyfikować. Dzieje się tak najczęściej w dwóch przypadkach. Pierwszy ma miejsce wtedy, gdy konieczna jest zmiana organizacji ruchu (np. w rozwijających się obiektach przemysłowych, lub przy gruntownych zmianach layoutu). Drugi to sytuacja, gdy istniejące oznakowanie trzeba odnowić. Zanim namaluje się je ponownie, czasem konieczne jest pozbycie się starych warstw farby, tak żeby nowy layout był trwały i czytelny.

Poziome trudniej niż pionowe

Przed przystąpieniem do działania należy jednak wiedzieć, że oznakowanie poziome znacznie trudniej jest wymienić lub usunąć niż oznakowanie pionowe. Powód jest prosty – jest ono zazwyczaj nanoszone tak, by było odporne na odbywający się w danym zakładzie lub magazynie ruch pieszych i pojazdów. Aby zmienić oznakowanie, najczęściej ruch trzeba wstrzymać na jakiś czas, dlatego też większości firm zależy na tym, by prace poszły szybko i sprawnie. Ważne jest oczywiście również to, by podczas usuwania znacząco nie ucierpiała nawierzchnia, a po przeprowadzeniu prac nie był konieczny jej remont.

2 malowanie linii na magazynie pola odadcze800layout1

Metody usuwania

Generalnie możliwości są dwie. Pierwsza to metody mechaniczne, które w dużej mierze zależą od rodzaju posadzki. Polega to na wykorzystaniu szlifierki diamentowej podłączonej do odkurzacza przemysłowego. W ten sposób tylko delikatnie ingeruje się w strukturę podłoża – ścierana jest jego górna warstwa, na której znajduje się niechciane oznakowanie. Drugą opcją jest metoda chemiczna. Polega ona na naniesieniu na posadzkę specjalnej substancji, która ma na celu rozluźnienie i rozpuszczenie warstw farby. Specjaliści nanoszą środek ręcznie lub maszynowo. Ta metoda jest lepszym wyborem w przypadku np. posadzek betonowych lub tam, gdzie właściciel posadzki zabrania ingerowania w jej strukturę (np. w wynajmowanych halach magazynowych czy produkcyjnych). Metoda ta jest najczęściej wybierana, profesjonalnie przeprowadzona powoduje usunięcie starego oznakowania bez niszczenia podłoża.

 

logo malowanielinii 2023 

 

MalowanieLinii.pl
tel. 601 304 306

www.MalowanieLinii.pl
www.Linie.pl

*Artykuł sponsorowany


Zobacz także

XII edycja In4Log 2024 to lekcja magazynowej optymalizacji z wykorzystaniem najnowszej technologii
Głębokość usług dodanych w magazynie zależy tylko od pomysłowości
Prostsze i szybsze parkowanie samochodów ciężarowych w Europie
Klucz do skutecznej obsługi klienta
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów