2019-03-04 | Wymiana doświadczeń

Przyspieszenie procesu kompletacji

Sektor mody w Polsce, można zaliczyć do grupy najatrakcyjniejszych, największych i najdynamiczniej rozwijających się rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Dynamika rozwoju branży modowej (m.in. fast fashion, sprzedaż on-line itp.), determinuje błyskawiczne zmiany w podejściu biznesowym firm tego sektora.

Wymuszone przez rynek dostosowanie się do Produkcji 4.0 wymaga wprowadzenia automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, a digitalizacja kanałów sprzedaży obliguje z kolei do usprawnienia procesów magazynowania oraz kompletacji zamówień.

Z badania przeprowadzonego przez KPMG pod koniec ubiegłego roku wynika, że już 3/4 Polaków dokonuje zakupów w sieci. Połowa badanych w ciągu ostatnich 6 miesięcy zakupiła online ubrania, buty lub dodatki. Ci, którzy zdecydowali się na zakup w sieci, zrobili to głównie ze względu na oszczędność oraz łatwość zakupów. Dla połowy kupujących ważnym czynnikiem był większy wybór oraz kwestie związane z czasem – szybsze i nieograniczone godzinowo zakupy (np. omijające zakaz handlu w niedziele). Dlatego firmy odzieżowe, które jako pierwsze postawiły na rozszerzenie kanałów dystrybucji o sprzedaż internetową, teraz z sukcesem realizują swoją politykę sprzedaży, dokonują ekspansji na rynki zagraniczne, a także wyznaczają trendy w nowoczesnych modelach biznesowych. Przykładem może być wiodący producent obuwia - grupa ECCO.

Wielopoziomowa zabudowa magazynowa dla marki ECCO

Spółka WDX S.A. wdrożyła rozwiązanie magazynowe w centrum dystrybucyjnym ECCO, które obsługuje sieć 300 sklepów w 21 krajach oraz kanał e-commerce. Priorytetem klienta było przyśpieszenie procesu kompletacji towaru. Największymi wyzwaniami okazały się: duża ilość asortymentu oraz obsługa zwrotów. Eksperci WDX doradzili klientowi zmianę dotychczasowego systemu opartego na regałach rzędowych wysokiego składowania. Magazyn został dodatkowo wyposażony w podest obsługowy wraz z windą do paczek. Aby maksymalnie wykorzystać kubaturę magazynu powstała wielopoziomowa zabudowa magazynowa. Sam podest zajmuje powierzchnię około 1300 m2, ale dzięki niemu klient ma do dyspozycji około 3900 m2 magazynu więcej. Do systemu dołączono dwie klatki schodowe, a podest wyposażono w 6 bramek załadowczych. Każdy poziom magazynu zdefiniowany jest do innej czynności np. na ostatnim poziomie odbywa się obsługa zwrotów. Dzięki temu, że każdy indeks magazynowy znajduje się w zasięgu ręki pracownika, kompletacja jest szybka i efektywna. Odbiór skompletowanych zamówień odbywa się automatycznie. Aby rozwiązać kwestię międzypoziomowego transportu paczek zastosowano windy. Cały system składa się z przenośników rolkowych napędzanych elektrorolkami, windy oraz z przenośnika rolkowego grawitacyjnego. Paczki transportowane są z trzech poziomów na poziom zero z wydajnością sześćdziesięciu paczek na godzinę. Rozwiązanie to pozwoliło klientowi zwiększyć prędkość kompletacji o 80%.

WDX - Jak usprawniono kompletację w magazynie KRM (buty ECCO)?

 

System przenośników magazynowych dla marki Lancerto

Innym przykładem innowacyjnego wdrożenia w branży odzieżowej jest firma Lancerto, zajmująca się projektowaniem, szyciem i dystrybucją najwyższej jakości odzieży męskiej – przede wszystkim wysokiej klasy garniturów. Spółka z Łańcuta posiada 34 własne salony na terenie całej Polski, a ich liczba systematycznie rośnie. Jednak najwyższą dynamikę sprzedaży spółka dostrzega głównie w kanale internetowym, na którego potrzeby powstało centrum dystrybucyjne o powierzchni 4 tys. m2. Główną osią innowacji jest specjalny system przenośników magazynowych, który pozwala na transport 500-1000 szt. wieszaków garniturowych w ciągu godziny. Pracownicy Lancerto mogą samodzielnie, z pominięciem schodów, transportować produkty w dowolne miejsce magazynu. Pierwsza linia służy do transportu towaru przywiezionego od producenta i jego przeniesienia z poziomu 0 na 1. Druga linia funkcjonuje odwrotnie. W ramach projektu, eksperci WDX stworzyli specjalnie zaprojektowany magazynowy podest roboczy na poziomie 1, które umożliwia składowanie dwukrotnie większej liczby produktów w stosunku do tradycyjnych rozwiązań logistycznych, opartych na pojedynczym – zerowym poziomie. Ponadto wdrożono strefy kompletacji przyjęć i wysyłek, które dodatkowo usprawnią pracę i pozwalają istotnie zaoszczędzić pozostałą przestrzeń.

WDX - System transportu produktów w magazynie dwupoziomowym – Lancerto

 

Kompleksowe rozwiązania magazynowe WDX S.A.

Wejście do gry coraz młodszego pokolenia konsumentów, świetnie funkcjonujących w cyfrowym świecie oraz rozwój nowych technologii powoduje, że sektor fasion jako jeden z pierwszych podlega ciągłym zmianom wymuszanym przez rynek. Aby sprawnie i z sukcesem funkcjonować w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości, managerowie firm z branży modowej stale poszukują nowych możliwości na udoskonalenie procesów produkcji, a także przepływów magazynowych. Na ich sukces składa się nie tylko sam efektywny sposób składowania, ale taki, który umożliwia także bezproblemową i wolną od błędów kompletację, obsługę zwrotów oraz innych operacji i usług dodanych. Wsparciem dla nich jest wiedza i doświadczenie projektantów WDX S.A., którzy od wielu lat zapewniają swoim klientom najwyższej jakości obsługę, a także strategiczne doradztwo w zakresie doboru optymalnych rozwiązań dla ich biznesu. Pełna oferta kompleksowych rozwiązań magazynowych WDX dostępna jest na stronie internetowej www.wdx.pl.


Zobacz także

Jak skutecznie dostarczać materiały do gniazd produkcyjnych?
Unijne nowości dla pojazdów poniżej 3,5 tony
Czy zarządzanie urlopami można uprościć?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Pandemia niestraszna Green Factory Logistics
Jaka będzie kondycja rynku magazynowego wskutek kryzysu?
Spedimex przenosi się do warszawskiego magazynu
Koronawirus dla niektórych branż jest czymś na co długo czekali
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA