2018-09-28 | Wymiana doświadczeń

Przekraczanie prędkości jest nieopłacalne

Bez względu na to, czy masz jednego pracownika w terenie, czy flotę tysiąca pojazdów, wiedza (lub raczej jej brak) na temat tego, czy Twoi kierowcy przestrzegają przepisów drogowych, może nie dawać Ci spokojnie spać. I nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo samych kierowców i prowadzonych przez nich pojazdów. Nie ma co ukrywać, że powodem do zmartwień mogą być także koszty z tym związane, które czają się tu i tam, a zsumowane mogą ujawnić się w postaci całkiem sporych wydatków dla firmy.
Do typowych wykroczeń należy przekraczanie prędkości i bez względu na to, jaki mamy do niego stosunek, życie pokazuje, że jest ono każdorazowo niekorzystne dla twojego biznesu. Jak więc możesz je wyeliminować w swojej firmie? Na przykład poprzez nowoczesne rozwiązania do zarządzania flotą. 92% polskich kierowców przyznaje się do regularnego przekraczania dozwolonej prędkości.

Prawie 80% z nich deklaruje, że przekracza prędkość o 10 do 30 km/h powyżej limitu, a ponad 13% z nich miewa na liczniku o 30-40 km/h więcej niż pozwalają na to przepisy. Zaledwie 5% polskich respondentów odpowiedziało za to, że nigdy nie przekracza dozwolonej prędkości.

Jednym z wyzwań związanych ze zwalczaniem zjawiska przekraczania prędkości jest błędne przekonanie wielu kierowców, że jest to błahe, “niewinne” wykroczenie. Z pewnością każdy z kierowców znalazł się w swojej karierze nie raz w sytuacji, w której terminy były na tyle napięte (albo był to “ten ostatni adres przed zjazdem do domu”), że czuł, że te kilka km/h na godzinę szybciej, pomoże mu dotrzeć na czas. Niestety, fakty pokazują, że nie jest to błaha sprawa. Przekraczanie prędkości jest jedną z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków na drogach.

Pomimo tego, że statystyki poprawiają się z roku na rok, Polska wciąż zajmuje w Unii Europejskiej niechlubną czwartą pozycję od końca pod względem śmiertelnych wypadków na drogach- w 2017 roku 75 osób na każdy milion mieszkańców zakończyło swoje życie na drodze.

Zagrożenie dla życia i zdrowia jest oczywiście największym zmartwieniem, ale niestety nie jedynym- szczególnie z perspektywy firm wykorzystujących samochody w swojej codziennej działalności. W 2017 roku w Polsce miało miejsce 32 760 wypadków drogowych i 436 469 kolizji (i to tylko tych zgłoszonych policji). Niedostosowanie prędkości było przyczyną zdecydowanej większości z nich. Nie trzeba dodawać, że każde z tych zdarzeń wyeliminowało pojazdy biorące w nich udział z dalszego użycia albo całkowicie albo przynajmniej na jakiś czas.

Poza oczywistymi względami bezpieczeństwa, jedną z rzeczy, jakie odkrywają managerowie flot jest to, że przekraczanie prędkości zwyczajnie się nie opłaca. W rzeczywistości większość teoretycznie “nadrobionego” czasu redukuje się praktycznie do zera na najbliższym skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną albo w niewielkim choćby korku.

Finansowe ryzyko dla kierowcy i idące za tym możliwe potrącenia z wynagrodzenia, także powinno dawać do myślenia. Szczególnie w przypadku zawodowych kierowców konsekwencje mogą być bolesne- przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h może oznaczać 10 punktów karnych i mandat w wysokości od 400 do 500 złotych, dodatkowo w niektórych okolicznościach policjant może zatrzymać prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Te sankcje mogą wykluczyć kierowcę z pracy i wywołać realny problem w firmie.

Przekraczanie prędkości dodatkowo niesie ze sobą także inne ukryte koszty dla firmy. Po pierwsze – ma niewątpliwy wpływ na zużycie paliwa. Każde 8 km/h powyżej 100 km/h oznacza w przypadku przeciętnego pojazdu siedmioprocentowy spadek efektywności paliwowej, co pomnożone przez skalę całej floty: wszystkie pojazdy i godziny spędzone przez nie na drodze może przełożyć się na gigantyczne sumy w dłuższej perspektywie czasowej.

Jakby tego było mało, przekraczanie prędkości przyspiesza także zużycie podzespołów pojazdu i zwiększa koszty serwisu. Może dodatkowo stanowić ryzyko dla przewożonych towarów, a w niektórych przypadkach spowodować przemieszczenie się ładunku wewnątrz pojazdu i stanowić zagrożenie w przypadku nagłych manewrów. Na koniec warto też wspomnieć o szkodzie dla reputacji marki, którą firmuje pojazd przekraczający prędkość. Pojazdy firmowe w dużej mierze stanowią ruchome billboardy- niebezpieczna jazda wysyła innym użytkownikom drogi zły sygnał, wywołując negatywne postrzeganie marki, co z kolei może przełożyć się na wyniki sprzedażowe firmy.

Systemy do zarządzania flotą i pracownikami mobilnymi dają managerom pełen wgląd zarówno w lokalizację pojazdów, jak i ich zachowania na drodze. Mieści się w nich nie tylko przekraczanie prędkości, ale także gwałtowne hamowanie i przyspieszanie oraz wiele innych negatywnych zachowań.

Sam fakt, że takie zachowania są widoczne i rejestrowane wzmaga samokontrolę kierowców, ale pozwala także stworzyć system, który będzie premiował bezpieczeństwo i kulturę jazdy, co w dalszej perspektywie może przełożyć się na całkowite wyeliminowanie negatywnych zjawisk i nawyków.

Taki system może premiować bezpieczną jazdę dzięki ustanowieniu rankingów punktowych zestawiających każdego kierowcę czy też zespoły kierowców i premiujących zwycięzców. Przyjacielska rywalizacja w tym zakresie może pomóc wdrożyć bezpieczne praktyki.

Są także inne korzyści. Mniejsze ryzyko wypadków może oznaczać – przynajmniej w przypadku niektórych ubezpieczycieli – niższe stawki ubezpieczenia pojazdów i poprawić postrzeganie firmy.

Najważniejsze jest, aby pamiętać, że nie ma sytuacji, w których przekraczanie prędkości przez kierowców niesie dla firmy korzyści. A dzięki wykorzystaniu technologii telematycznych, niebezpieczne praktyki za kierownicą można skutecznie wyeliminować, co z pewnością przełoży się na lepsze wyniki całej firmy.

Autor: Krzysztof Kuros, MBA, Verizon Connect

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Jak nie zwariować w kontaktach z urzędem celnym?
Alarmujące wyniki raportu o stanie zdrowia kierowców
Dowiedz się, czym jest pora nocna w transporcie?
Czy system do zarządzania awizacjami się sprawdzi?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Rozwiązania telematyczne ułatwiają pracę firmy
Zielone światło dla cyfryzacji branży transportowej
Telematyka wspiera zarządzanie eksploatacją floty
Rośnie znaczenie nowych technologii w transporcie
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA