2017-09-19 | Głos z rynku

Polacy zawierają sojusze na Wschodzie

W dniach 11-13 września podczas targów Baltexpo członkowie zarządu ZMPG S.A.odbyli serię spotkań z udziałem m.in. przedstawicieli Państwa Kataru i Ukrainy, odpowiedzialnych za realizację polityki transportowej. Tematem rozmów były nowemożliwości międzynarodowej współpracy w obszarze gospodarki morskiej. Kluczowym wydarzeniem w ramach targów było podpisanie przez ZMPG memorandum o współpracy z Katarem. Port Gdańsk był partnerem tegorocznej edycji Baltexpo
Polacy zawierają sojusze na Wschodzie (Żródło: Fotolia)
Podczas tegorocznej edycji Baltexpo Port Gdańsk ogłosił ukierunkowanie się na współpracę z nowymi partnerami zagranicznymi – Ukrainą oraz Katarem. Targi otworzyła debata dotycząca synergii międzynarodowych działań sektora morskiego, moderowana przez Wiceprezesa ZMPG, Marcina Osowskiego. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele polskiego i zagranicznego sektora gospodarki morskiej. Gościem specjalnym był Minister Transportu i Komunikacji Kataru, Jassim Saif Ahmed Al-Sulaiti. Targi stanowiły również okazję do dyskusji na temat perspektyw rozwoju żeglugi morskiej i śródlądowej,
infrastruktury portów czy przemysłu okrętowego.
 
Obecność na Baltexpo dała nam możliwość dyskusji o współpracy z partnerami z całego świata. Jednym z efektów spotkań było podpisanie bardzo ważnego memorandum o współpracy z Państwem Kataru. Dodatkowo mieliśmy szansę na wzmocnienie partnerskich relacji z Ukrainą. Port Gdańsk może stać się dla Ukrainy ważnym portem przeładunkowym, natomiast strona katarska chce rozwijać m.in. import polskiej żywności. Liczymy, że wypracowane relacje z tymi krajami przyniosą korzyści nie tylko dla Portu Gdańsk, ale dla całej polskiej gospodarki – mówi Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
 
 
Podpisane 11 września br. memorandum o współpracy z Katarem zakłada sojusz między Portem Gdańsk a grupą kapitałową portów katarskich. Sygnatariuszem strony katarskiej był dyrektor naczelny zarządzający portami, kpt. Abdullah Al-Khanji. Porozumienia zakładają organizację cyklicznych spotkań grupy roboczej, w ramach której porty będą wymieniać się doświadczeniami i wiedzą.
 
W czasie trwania targów Baltexpo Wiceminister Infrastruktury Ukrainy Viktor Douhan wraz z Anną Moskwą, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, wizytowali Terminal Kontenerowy DCT w Porcie Gdańsk. Prowadzone przez nich rozmowy dotyczyły m.in. przyszłego memorandum o współpracy na linii Gdańsk-Odessa oraz potencjału Gdańska jako portu przeładunkowego m.in. w kontekście współpracy ukraińsko-kanadyjskiej.
 
źródło: Port Gdański
 

Zobacz także

DHL wprowadza międzynarodowe usługi dla e-commerce
Agility ocenia wpływ brytyjskiego exodusu na handel
Krok naprzód do samodzielnego zarządzania flotą
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Dwóch na trzech Ukraińców chce pracować w logistyce
Na co zwrócić uwagę zatrudniając kierowców ze Wschodu?
Port Gdańsk umocnił pozycję drugiego największego portu kontenerowego na Bałtyku
Miliard złotych na inwestycje w infrastrukturę nabrzeża
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA