2017-09-19 | Głos z rynku

Polacy zawierają sojusze na Wschodzie

W dniach 11-13 września podczas targów Baltexpo członkowie zarządu ZMPG S.A.odbyli serię spotkań z udziałem m.in. przedstawicieli Państwa Kataru i Ukrainy, odpowiedzialnych za realizację polityki transportowej. Tematem rozmów były nowemożliwości międzynarodowej współpracy w obszarze gospodarki morskiej. Kluczowym wydarzeniem w ramach targów było podpisanie przez ZMPG memorandum o współpracy z Katarem. Port Gdańsk był partnerem tegorocznej edycji Baltexpo
Polacy zawierają sojusze na Wschodzie (Żródło: Fotolia)
Podczas tegorocznej edycji Baltexpo Port Gdańsk ogłosił ukierunkowanie się na współpracę z nowymi partnerami zagranicznymi – Ukrainą oraz Katarem. Targi otworzyła debata dotycząca synergii międzynarodowych działań sektora morskiego, moderowana przez Wiceprezesa ZMPG, Marcina Osowskiego. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele polskiego i zagranicznego sektora gospodarki morskiej. Gościem specjalnym był Minister Transportu i Komunikacji Kataru, Jassim Saif Ahmed Al-Sulaiti. Targi stanowiły również okazję do dyskusji na temat perspektyw rozwoju żeglugi morskiej i śródlądowej,
infrastruktury portów czy przemysłu okrętowego.
 
Obecność na Baltexpo dała nam możliwość dyskusji o współpracy z partnerami z całego świata. Jednym z efektów spotkań było podpisanie bardzo ważnego memorandum o współpracy z Państwem Kataru. Dodatkowo mieliśmy szansę na wzmocnienie partnerskich relacji z Ukrainą. Port Gdańsk może stać się dla Ukrainy ważnym portem przeładunkowym, natomiast strona katarska chce rozwijać m.in. import polskiej żywności. Liczymy, że wypracowane relacje z tymi krajami przyniosą korzyści nie tylko dla Portu Gdańsk, ale dla całej polskiej gospodarki – mówi Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
 
 
Podpisane 11 września br. memorandum o współpracy z Katarem zakłada sojusz między Portem Gdańsk a grupą kapitałową portów katarskich. Sygnatariuszem strony katarskiej był dyrektor naczelny zarządzający portami, kpt. Abdullah Al-Khanji. Porozumienia zakładają organizację cyklicznych spotkań grupy roboczej, w ramach której porty będą wymieniać się doświadczeniami i wiedzą.
 
W czasie trwania targów Baltexpo Wiceminister Infrastruktury Ukrainy Viktor Douhan wraz z Anną Moskwą, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, wizytowali Terminal Kontenerowy DCT w Porcie Gdańsk. Prowadzone przez nich rozmowy dotyczyły m.in. przyszłego memorandum o współpracy na linii Gdańsk-Odessa oraz potencjału Gdańska jako portu przeładunkowego m.in. w kontekście współpracy ukraińsko-kanadyjskiej.
 
źródło: Port Gdański
 

Zobacz także

DHL wprowadza międzynarodowe usługi dla e-commerce
Agility ocenia wpływ brytyjskiego exodusu na handel
Krok naprzód do samodzielnego zarządzania flotą
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Terminal kontenerowy w Gdańsku w polskich rękach
Dwóch na trzech Ukraińców chce pracować w logistyce
Na co zwrócić uwagę zatrudniając kierowców ze Wschodu?
Port Gdańsk umocnił pozycję drugiego największego portu kontenerowego na Bałtyku
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA