Top Logistyk

Top Logistyk 3/2016
<< Cofnij

Non stop on line

Bardzo popularne obecnie smartfony oraz towarzyszące im aplikacje i usługi coraz częściej są wykorzystywane także w zawodowych czynnościach. Wygoda i łatwość ich użytkowania sprawia, że korzystają z nich firmy logistyczne w celu usprawnienia codziennej pracy. Z drugiej strony same, konkretne aplikacje dedykowane branży TSL są coraz bardziej innowacyjne i praktyczne.
Dzisiaj popularne urządzenia mobilne przeznaczone dla konsumentów zaczynają spełniać funkcje, które tradycyjnie były zastrzeżone dla urządzeń specjalnie przystosowanych do działania w wymagających warunkach. Dzisiejsze telefony komórkowe są nie tylko wytrzymałe, ale mają cechy dostępne niegdyś wyłącznie dla drogich urządzeń, np. takich jak nawigacja GPS czyli długa żywotność baterii, obszerna pamięć, możliwość podłączenia klawiatury i innych urządzeń zewnętrznych, skanowanie kodów kreskowych, wysokiej jakości kamera cyfrowa, itp. Dzięki temu smartfony i towarzyszące im aplikacje stają się coraz częściej praktycznym narzędziem wykorzystywanym w branży TSL.
 
- Transport i Logistyka są przykładami branż, w których aplikacje mobilne cieszą się największym zainteresowaniem. W branżach tych konieczne jest płynne zarządzanie określonymi sferami, które bez aplikacji mobilnych byłyby uciążliwe i nieefektywne ekonomicznie. Współcześnie aplikacje obsługują wiele płaszczyzn i są tak projektowane aby usprawniały procesy, które dotychczas nie przynosiły bądź przynosiły jedynie w ograniczonym zakresie zamierzone korzyści. Dziś z łatwością zarządzać można magazynem, szybko przyjmować/wydawać towar, błyskawicznie go lokalizować, kompletować i przede wszystkim stale monitorować. To samo dotyczy Transportu, przedsiębiorstwa śledzą za ich pomocą swoją flotę, zarządzają ładunkiem, trasą i rozdzielają między swoich kierowców zlecenia transportowe. Firmy wykorzystują także aplikacje mobilne do budowania stałej interakcji z klientami oraz partnerami, zwiększając przy tym jakość obsługi klienta, a także jego lojalność wobec marki. Jako przykład można tu podać aplikacje stosowane przez firmy kurierskie, które dają możliwość śledzenia przesyłek oraz edycji terminu i miejsca w momencie kiedy klient zmieni swoje preferencje. - twierdzi Patrycja Makieła, Kierownik Projektu, DataConsult sp. z o.o.
 
Proste i praktyczne

Współczesne technologie mobilne są bez porównania łatwiejsze w użytkowaniu od popularnych niegdyś palmtopów (PDA). Instalacja oprogramowania na palmtopie to złożony proces wymagający osobistej interwencji użytkownika lub administratora. Dzisiejsze aplikacje mobilne są instalowane i aktualizowane zdalnie, za pomocą np. sklepów internetowych (np. Google Play). Zdaniem Mariusza Krumpholza, Szefa obszaru Logistyka i Produkcja (Macrologic) przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych, decydując się na rozwiązania mobilne, organizacja może wyposażyć swoich pracowników odpowiedzialnych za realizację procesów logistycznych w nowoczesne i efektywne narzędzia usprawniające ich codzienną pracę.  - Obszar logistyki jest „podatny” na mobilne zarządzanie. Dzięki temu osoby kierujące organizacją, mając np. dostęp do aktualnych informacji na temat stanów magazynowych, a także realizacji wieloetapowych dostaw oraz spedycji towarów, są w stanie sterować przedsiębiorstwem w taki sposób, by zminimalizować zapasy i zmniejszyć zamrożony w nich kapitał, a jednocześnie zapewnić jak najszybszą realizację zamówień. Rozwiązania te w znaczny sposób ułatwiają też współpracę pomiędzy kierownikiem a pracownikami. Przełożony z poziomu zwykłego tabletu może na bieżąco przydzielać i kontrolować zadania podwładnych. - dodaje Mariusz Krumpholz.
 

Ważną zaletą współczesnych smartfonów jest jednolita i popularna platforma systemowa. Obecnie jedna z najpopularniejszych  platform mobilnych na świecie jest Android.  - W niedługim czasie możemy się spodziewać wykorzystania aplikacji mobilnych w logistyce na wręcz masową skalę. Aplikacje mobilne będę wykorzystywane w tej branży na każdym etapie procesów z nią związanych, począwszy od procesu planowania a kończąc na rozliczeniach. Sprzyja temu wiele czynników, w tym. m.in.: „mobilność”, która jest jednym z jej kluczowych elementów. Gdyby ktokolwiek z nas miał jakąkolwiek wątpliwość odnośnie tej kwestii wystarczy tylko jeszcze raz uzmysłowić sobie znaczenie pojęcia logistyki, czyli procesu planowania, realizacji i kontrolowania sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych oraz odpowiedniej informacji z punktu pochodzenia do punktu konsumpcji w celu zaspokojenia wymagań klienta. Przy czym wiążące się z tym działania obejmują: obsługę klienta, prognozowanie popytu, przepływ informacji, kontrolę zapasów, czynności manipulacyjne, realizowanie zamówień, czynności reparacyjne i zaopatrywanie w części, lokalizację zakładów produkcyjnych i składów, procesy zaopatrzeniowe, pakowanie, obsługę zwrotów, gospodarowanie odpadami, transport i składowanie, etc. Każdy z tych procesów można bądź to znacząco usprawnić lub też wręcz (nie bójmy się tego powiedzieć) zrewolucjonizować w oparciu o zastosowanie rozwiązań na bazie aplikacji mobilnych, zwłaszcza gdy rozwiązanie te zostaną powiązane z innymi rozwiązaniami, takim jak np. rozwiązania klasy Business Intelligence, zaawansowanej predykcji, etc. – uważa dr inż. Marcin Kowalczyk, dyrektor działu Business Intelligence Solutions  (Exorigo-Upos)
 
Dostosowanie rozwiązań technologicznych do oczekiwań klientów

Kadra menedżerska jest grupą zawodową, która szczególnie chętnie korzysta z nowinek technologicznych. Eksperci twierdzą, że w czasach gdy 84,3% menedżerów posiada smartfona, nie jest dziwnym fakt, że technologie mobilne stają się tak gorącym trendem. - Zastosowanie rozwiązań jest bardzo szerokie i rozciąga się od tradycyjnego, w tak zwanym magazynie, po wszystkie możliwe funkcje procesów – od awizacji dostaw, poprzez ich rejestrację w czasie transportu, wjazdu na bramę, parking, rampę, wejście do magazynu i przesuniecie do produkcji. Pojawia się coraz więcej aplikacji i platform mobilnych, dzięki czemu każda firma, która ma ERP, a nie chce WMS lub TMS, może teraz zacząć myśleć o mobilności i zarządzaniu poprzez platformy aplikacyjne, a nie dedykowane rozwiązania. – mówi Artur Buła, Dyrektor Zarządzający, Novacura Poland.
 
 
 Wydaje się, że kluczem dotarcia do określonej grupy klientów jest dostosowanie rozwiązań technologicznych do ich oczekiwań. Łukasz Russak, Projektant Systemów Informatycznych, w spółce HDF Polska przedstawia te aplikacje mobilne, które mogą być najbardziej przydatne. Są to m.in.
 • monitoring przyjęć i wydań (aplikacje mobilne usprawniają oba te procesy i pozwalają eliminować błędy przy wydaniach i przyjęciach towarów);
 • automatyzacja wydań i wydruku listów przewozowych;
 • śledzenie wysyłek i realizacji zamówień oraz szczegółowe raportowanie obu tych procesów;
 • monitoring i śledzenie każdego etapu przepływów produkcyjnych;
 • aktualizacja systemu magazynowego on-the-fly;
 • śledzenie tego, co się dzieje z towarem, produktem (tracebility);
 • inwentaryzacje częściowe i całościowe (aplikacje mobilne znacznie przyspieszają te procesy pozwalając zaoszczędzić czas i pieniądze);
 • generowanie spisów inwentaryzacyjnych.
- Współcześnie w logistyce szuka się uproszczeń, które pozwolą na większą wydajność pracy i procesów zachodzących wewnątrz przedsiębiorstwa. Aplikacje mobilne, wykorzystywane np. w magazynie są coraz bardziej powszechne i przede wszystkim przydatne, są dużo tańszą alternatywą dla stacjonarnych rozwiązań informatycznych. Umożliwiają one rejestrację towaru od momentu jego przyjęcia na magazyn, aż po proces wydania, obsługując przy tym zarówno proste jak i bardziej złożone procesy logistyczne – dodaje Patrycja Makieła.
 
Fotolia 113652177 Subscription Monthly XL
 
Aplikacje mobilne w praktyce

W praktyce można spotkać wiele przykładów firm wykorzystujących aplikacje mobilne. Np. firmy kurierskie udostępniają platformy on-line, za pośrednictwem których można monitorować trasę przesyłki czy zamówić kuriera. Także oferta producentów sprzętu magazynowego udostępniana jest w postaci mobilnej aplikacji - przykładem może być STILL Easy, do pobrania bezpłatnie przez Apple App Store. Nawet sterowanie wózkiem widłowym może odbywać się za pomocą iPoda lub iPada. Z kolei ofertę systemu Emigo stanowi pakiet rozwiązań dla działów sprzedaży, marketingu i obsługi klienta. Aspekt logistyczny ujawnia się w postaci pełnej integracji z hurtowniami i magazynami producenta, w przypadku dystrybucji bezpośredniej.
 
- W oparciu o bieżące dane o stockach magazynowych od swoich dostawców, producenci sterują procesami produkcji i zaopatrzenia pośredników w swoje produkty. Przedstawiciele handlowi, działający w modelu preselling’u, dysponują na smartfonach lub tabletach informacją o dostępności produktów u poszczególnych dostawców i zbierają zamówienia będąc w terenie. Zamówienia są przekazywane elektronicznie do hurtowni, skąd następuje fizyczna dostawa do detalisty. Transakcja kończy się przekazaniem informacji zwrotnej do przedstawiciela o faktycznej realizacji każdej pozycji zamówienia. – dodaje Marcin Pleszko, Chief Product Officer (Sagra Technology).

Od wielu lat Exorigo-Upos tworzy własne rozwiązania w formule aplikacji mobilnych. Zdaniem przedstawicieli firmy popularne aplikacje to m.in.:
 • mobilna kasa na iPadzie, wspierająca proces sprzedaży oraz wiążącej się z tym logistyki,
 • aplikacja do obsługi obrotu towarowego, zapewniająca realizację procesów zarówno w trybie on-line, jak też off-line,
 • aplikacja do obsługi logistyki e-commerca na PDA oraz w formule natywnej aplikacji mobilnej, w tym m.in.: obsługa kompletacji paczek .com, zarządzanie punktem odbioru, obsługa zwrotów i reklamacji, wszystko to w formule multi-channel.
- W swojej ofercie mamy też wiele aplikacji mobilnych, stanowiących rozszerzenia dla systemów ERP, CRM oraz systemów monitoringu przepływu towarów oraz analizy danych. – dodaje Marcin Kowalczyk.

Z kolei HDF Polska zamiast gotowych rozwiązań (tzw. pudełek) oferuje systemy na zamówienie, które każdorazowo dostosowuje do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. - Oferujemy dwie grupy rozwiązań, system zarządzania magazynem i system kontroli przepływu towarów.  – potwierdza Łukasz Russak.

Inny przykład to Novacura Flow, platforma, która została opracowana w celu udoskonalania potrzeb biznesowych. Narzędzie umożliwia tworzenie inteligentnych, łatwych w obsłudze aplikacji w trzech prostych krokach: projektowanie, konfigurowanie i uruchamianie. - Novacura Flow korzysta z danych zgromadzonych w systemie ERP, ale pozwala elastycznie, szybko i skutecznie modyfikować przebieg procesów, dostosowując je do aktualnych potrzeb firmy. Umożliwia włączenie do systemów procesów, które wcześniej były obsługiwane ręcznie (za pomocą papieru lub dokumentów w Excelu), oraz usprawnia systemy ERP, EAM czy CRM – prowadzi więc do optymalizacji procesów. – mówi Artur Buła.

Najchętniej używaną aplikacją przez klientów Macrologic jest mobilny magazyn. - Wspomaga ono realizację wszystkich najważniejszych operacji magazynowych: przyjęć, zwrotów, przesunięć, kompletacji czy załadunku. Wspierane są także operacje specjalne — często zależne od rodzaju prowadzonej działalności. Na dodatek, aplikacja mobilny magazyn wyposażona jest w funkcje ułatwiające kontrolę lokalizacji oraz wyszukiwanie konkretnych towarów w magazynie. Oprogramowanie może automatycznie informować operatorów o lokalizacji poszukiwanego towaru czy nawet o ilościach jednostkowych w opakowaniach zbiorczych. – twierdzi Mariusz Krumpholz.

Kolejnym przykładem mobilnej aplikacji może być rozwiązanie ExpertWMS online oferowanej przez spółkę DataConsult - jest to darmową aplikacją, skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw, m.in. do hurtowni, sklepów z magazynem, prowadzących np. sprzedaż internetową oraz większych przedsiębiorstw, które chcą obsłużyć m.in. magazyny serwisowe, narzędzi, BHP czy wypożyczeni. - Aplikacja wykorzystuje mechanizmy znane z gier internetowych, polegające m.in. na gromadzeniu punktów zdobywanych za zarejestrowane w systemie operacje. Zdobyte punkty mogą być wykorzystane do wykupienia kolejnych funkcji, zgodnych z indywidualnymi potrzebami  i preferencjami użytkownika. Umożliwia ona planowanie i ewidencję ruchów magazynowych zarówno w interfejsie terminalowym (przeglądarka www na smartfonie lub tablecie), jak  i w interfejsie przeglądarki PC. – podsumowuje Patrycja Makieła.

Sławomir Erkiert
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA