2019-01-07 | W magazynie

Magazyn dla e-commerce

E-handel staje się coraz popularniejszą działalnością, która wymaga odpowiednich rozwiązań, w tym również dedykowanego dla e-commerce magazynu. O specyfice takich budynków oraz całej branży w Polsce opowiada Joanna Bryndas, Kierownik Działu Marketingu w Mecalux Sp. z o.o.

Logistyczny.com: Z punktu widzenia dostawcy wyposażenia magazynowego - czy magazyn w modelu BTS jest dziś „must have” jeśli chodzi o skuteczną realizację operacji w branży e-commerce, czy wynajem powierzchni spekulacyjnej też wchodzi w grę?

Joanna Bryndas: Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia można zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania najemców obiektami magazynowymi budowanymi w modelu BTS, co dotyczy również gigantów rynku e-commerce. Niemniej jednak po swoistym boomie w tym obszarze, jaki był skutkiem kryzysu ekonomicznego, obecnie inwestorzy znów zwracają się w stronę powierzchni spekulacyjnych.

Dla przedsiębiorstw działających branży e-commerce w zasadzie nie ma większego znaczenia, czy jego magazyn wybudowany został w modelu BTS, czy jest obiektem spekulacyjnym. Wszystko zależy od wielkości przedsiębiorstwa, jego wymogów odnośnie lokalizacji, czy wymaganego terminu oddania magazynu do użytku. Jeżeli inwestor chce rozpocząć pracę w nowym obiekcie w krótkim, kilkumiesięcznym terminie, w grę wchodzą w zasadzie jedynie powierzchnie spekulacyjne.

Dynamika zmian zachodzących na rynku e-commerce wyraźnie określa priorytety dla wyposażenia magazynu. Najważniejsze jest aby zastosowany w obiekcie system magazynowy był elastyczny, umożliwiał łatwe modyfikacje i rozbudowę w zależności od zmieniających się trendów i preferencji klientów oraz wzrostu przedsiębiorstwa. Niezmiernie istotne jest również oprogramowanie magazynowe, które powinno wydajnie wspierać przeprowadzanie wszystkich operacji magazynowych, ze szczególnym naciskiem na bezbłędną i efektywną kompletację oraz logistykę zwrotów.

L: Które rozwiązania z szeroko pojętej automatyki magazynowej szczególnie preferują klienci z branży e-commerce? Czy obserwujecie Państwo jakieś trendy w tym zakresie i z czego one wynikają?

J.B.: Branża e-commerce w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Szacuje się, że do końca dekady udział handlu elektronicznego przekroczy 10% wartości całkowitej sprzedaży detalicznej w Polsce. Dobre prognozy na przyszłość oznaczają dla firm coraz większe wyzwania w zakresie ciągłego monitorowania, udoskonalania i automatyzowania procesów magazynowych, ponieważ w parze z rozwojem rynku idą coraz wyższe oczekiwania klientów. Dla nabywców coraz większe znaczenie w wyborze sklepu ma fakt, czy produkt jest dostępny i w jakim czasie może do nich dotrzeć. Są to kluczowe czynniki konkurencyjności w tej branży. Stawia to przed sklepami internetowymi coraz trudniejsze wyzwania związane przede wszystkim z utrzymywaniem dużego stanu magazynowego oraz skrócenia do minimum czasu potrzebnego do przygotowania wysyłki. W tej sytuacji niejednokrotnie okazuje się, iż branża e-commerce jest motorem napędzającym innowacje w logistyce wewnętrznej. W sytuacji, w której decydującą rolę odgrywają pojedyncze minuty, a w przypadku pobrania pojedynczej pozycji do zamówienia nawet sekundy, każda innowacja umożliwiająca redukcję czasu realizacji operacji logistycznych, poprawienie ergonomii pracy i jakości obsługi, zmniejszenie liczby błędów, czy strat jest pożądana, gdyż przekłada się na wymierne oszczędności.

Obecnie coraz większą rolę odgrywają dobrze zaprojektowane rozwiązania pozwalające na maksymalizację dostępnej przestrzeni oraz usprawniające przepływ ładunków w magazynie, dlatego automatyka magazynowa staje się nieodzownym elementem wyposażenia magazynów branży e-commerce. Do najpopularniejszych rozwiązań należą automatyczne magazyny pojemnikowe Miniload oraz systemy przenośników pojemnikowych, ponieważ transport lekkich ładunków wiąże się z wysokimi wymaganiami dotyczącymi funkcjonalności.

Miniload to rozwiązanie pozwalające maksymalnie wykorzystać dostępną w magazynie przestrzeń, przy zachowaniu łatwości dostępu do każdego składowanego ładunku, dzięki zastosowaniu zasady „produkt do operatora”. Automatyzacja operacji przy wejściu i wyjściu ładunków gwarantuje eliminację błędów wynikających z ręcznego zarządzania magazynem oraz umożliwia stałą kontrolę i aktualizację stanu magazynowego.

Systemy przenośnikowe oferowane przez firmę Mecalux zbudowane są ze zintegrowanych ze sobą, standardowych elementów, co umożliwia łatwą modyfikację i rozbudowę systemu w przypadku rozwoju firmy lub zmiany potrzeb w obszarze przepływu ładunków w magazynie. Dzięki systemom napędowym oraz mechanicznym i optycznym elementom detekcyjnym transport pojemników na żądane pozycje jest w pełni kontrolowany. Projekt systemu przenośników pojemnikowych jest w pełni ergonomiczny, co ułatwia interakcje operatora z urządzeniem. Jego wykorzystanie gwarantuje także niezawodność, szybkość pracy oraz obniżenie kosztów operacyjnych.

L: Proszę o krótką charakterystykę realizacji w magazynie dla klienta z branży e-commerce, którą możecie się Państwo pochwalić.

J.B.: Mecalux wyposażył zlokalizowany na północy Polski magazyn lidera w branży motocyklowej. Inwestycja miała na celu zabezpieczenie potrzeb przedsiębiorstwa w internetowym kanale sprzedaży. Rosnący popyt na produkty firmy wymusił budowę nowoczesnego i funkcjonalnego centrum logistycznego, które w pełni odpowiada obecnym, a także zabezpiecza przyszłe potrzeby przedsiębiorstwa.

W magazynie zainstalowane zostały: regały paletowe, automatyczny system przenośnikowy wspomagający kompletację zamówień oraz regały półkowe do ciężkich ładunków M7.

Regały paletowe mają wysokość 8 metrów. Ich nośność wynosi 1840 kg na poziom. Całkowita pojemność części paletowej wynosi 5603 palety.

System automatyczny wspomaga komplementację, ułatwia pakowanie zamówień oraz przyjęcie i wysyłkę towaru. System został zaprojektowany w taki sposób, aby cały proces logistyczny przebiegał  w szybko i bezproblemowo. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń monitorujących m.in. wielokierunkowych skanerów oraz czytników pozwala obsłudze na bieżąco śledzić cały proces logistyczny.

Zainstalowane w magazynie przenośniki umożliwiają obsługę pojemników plastikowych, typu EUROBOX o podstawie 600 x 400 mm oraz opakowań kartonowych o wymiarach od 180 mm x 250 mm do 380 x 570 mm. Transport ładunków odbywa się na 3 poziomach w zależności od danych potrzeb transportowych. Ponadto system w godzinę jest w stanie obsługiwać do 1970 pojemników plastikowych na wejściu oraz 1650 pojemników kartonowych na wyjściu. 

Regały półkowe do ciężkich ładunków M7 to doskonałe rozwiązane przeznaczone do magazynów produktów niejednorodnych o różnej rotacji, gdzie obsługa ładunków przebiega ręcznie, według zasady „operator do produktu”. Ich wysokość może sięgać nawet 20 metrów. Dostęp do wyższych poziomów zapewniają pomosty i schody lub podnośniki. Instalacja w omawianym magazynie ma wysokość 2,5 metra, zgodnie z wytycznymi Klienta. Umożliwia to pracownikom swobodny dostęp do całej przestrzeni regałowej bez stosowania podnośników. Na każdą sekcję przypada 6 półek o długości 2400 mm. W sumie powstało 7492 metrów kwadratowych półek z paneli perforowanych o 50% przepuszczalności. Każdy z poziomów ma nośność 400 kg. Szeroki wybór elementów umożliwiających dostosowanie systemu M7 do indywidualnych potrzeb, umożliwia inwestorowi składowanie szerokiego spektrum towarów: od części zamiennych do motocykli, narzędzi i akcesoriów, po odzież – zarówno motocyklową, jak i streetwearową.


Zobacz także

System Crown QuickPick Remote® ułatwia pracę w magazynie
Czy bateria litowo-jonowa rzeczywiście jest ciągle nieosiągalna finansowo?
ROHLIG SUUS zastosował we flocie wózków widłowych technologię ładowania akumulatorów firmy Fronius
ROTHLEHNER – niezastąpiony partner przy pracach wysokościowych
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

P3 odnotowało w 2018 roku silny wzrost m.in. dzięki ecommerce
Rozwiązania magazynowe WDX S.A. dla e-commerce
Raport za 2018 dot. logistyki w sklepach internetowych
Jesteśmy świadkami handlowej (r)ewolucji
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA