2018-05-22 | Łańcuch dostaw

Uwaga na kampery!

Nie tak dawno słyszało się w Polsce o kradzieży kampera. Przestępca ukradł taki pojazd, nie zatrzymał się do kontroli, a następnie staranował kilka aut na terenie Zielonej Góry. Za swoje czyny oczywiście odpowie, ale widać wyraźnie, że uważać trzeba nie tylko na luksusowe auta osobowe, ale także na równie kosztowne kampery.

Według danych Komendy Głównej Policji w 2017 roku skradziono w Polsce 10 240 pojazdów. Oznacza to, że w roku ubiegłym zniknęło o 1405 samochodów mniej, aniżeli rok wcześniej. Poza tym wzrasta wykrywalność przestępstw, ponieważ funkcjonariuszom udało się odzyskać co czwarty pojazd (źródło: http://realnapolska.pl/statystyki-kradziezy-samochodow-w-2017-roku/). Nie oznacza to jednak, że Polacy mogą przestać martwić się o swoje auta. Nic z tych rzeczy, ponieważ przestępcy za cel obrali sobie auta warte więcej niż przeciętny samochód osobowy, w tym dość kosztowne kampery.

Ubezpieczenie kampera

Polacy niestety rzadko ubezpieczają swoje auta od kradzieży. W kwestii ubezpieczenia najczęściej pozostajemy jedynie przy obowiązkowym OC. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku kamperów – ich właściciele rzadko kiedy wykupują dodatkowe AC, nie mówiąc już o innych polisach. Tymczasem na Zachodzie bardzo popularne są dedykowane określonym typom pojazdów pakiety ubezpieczeń. W przypadku kamperów, które popularne są m.in. na rynku brytyjskim, odpowiedni pakiet nosi nazwę motorhome insurance. Tego typu oferty przygotowało wiele firm, np. towarzystwo Motorhome Protect. 

Jak jeszcze zabezpieczyć kampera?

W starszych kamperach znaleźć można typowe zabezpieczenia przed złodziejami, jak zakładane na kierownicę i pedały blokady. W nowszych modelach założone są już natomiast immobilisery, alarmy czy systemy odcinające dopływ paliwa. Dodatkowo w ramach ochrony na wyposażeniu pojawiają się nadajniki radiowe bądź GPS.

Żaden system nie daje jednak 100-procentowej pewności co do tego, że samochód nie zostanie skradziony. Wydaje się w związku z tym, że warto dodatkowo zabezpieczyć się i wykupić polisę dla kamperów, uwzględniającą nie tylko kradzież, ale także inne problemy, które kierowca kampera może napotkać w trasie.


Zobacz także

e-Podpisywanie dokumentów kontra podpis na papierze
Jaką przewagę daje firmie transportowej aplikacja TMS?
Kadra narodowa i sprzedaż e-commerce? To da się pogodzić!
Obsługa branży chemicznej wymaga specjalizacji operatora logistycznego
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Zobacz, co zrobić gdy Twoje auto zostanie zdewastowane
Żółte tablice oznaczają pojazd z historią i duszą, warty dobrego ubezpieczenia
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA