Logistyczny.com
partnerzy kontakt prenumerata
Strona główna / Biblioteka tekstów / Logistyka / Logistyczna edukacja

 

Logistyczna edukacja

2011-05-30 | Logistyka

 

Wysokie zarobki, duże perspektywy zatrudnienia, a może zgodny z zainteresowaniami program nauczania? Motywacje młodych ludzi do podjęcia określonego kierunku studiów bywają różnorodne. Zdaniem ekspertów rynku pracy, licealiści podejmują decyzje o swojej przyszłości, mając niewystarczającą wiedzę o bieżących tendencjach i zapotrzebowaniu pracodawców. Pod względem liczby chętnych na jedno miejsce triumfują kierunki humanistyczne: prawo, dziennikarstwo czy psychologia. Tymczasem rosnący popyt na specjalistów w dziedzinach ścisłych sprawia, że absolwenci wydziałów technicznych są rozchwytywani na rynku pracy. Przyjrzyjmy się zatem, jakie perspektywy niesie za sobą jeden cieszących się największym zainteresowaniem kierunków w ostatnim czasie

Logistyk, czyli kto?

Termin logistyka oznacza planowanie, realizowanie i zarządzanie przepływem towarów. W tym obszernym pojęciu mieści się zarówno osoba zarządzająca składowaniem towarów w magazynie, pracująca w transporcie czy koordynowaniu produkcji. Po zakończonych studiach absolwent może podjąć pracę w przedsiębiorstwie produkcyjnym dowolnej branży, firmie logistycznej, doradczej, jednostkach gospodarczych i administracyjnych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby prowadził własną działalność. Możliwości pracy po tym kierunku są bardzo szerokie zwłaszcza, że absolwenci nie mogą narzekać na brak zainteresowania pracodawców. Według danych serwisu Pracuj.pl liczba ofert w działach logistyki, spedycji i transportu w I kwartale 2010 roku wyniosła ponad 2,5 tys., a więc wzrosła o 58% w porównaniu do 2009 roku.

Specjalistę zatrudnię od zaraz

Szczypta zaradności, odrobina kreatywności i duża dawka zmysłu analitycznego - to przepis na idealnego przyszłego pracownika branży logistycznej. Jednak zdaniem praktyków, wszystkiego można się nauczyć podczas studiów i odbywanych staży. Aby odnaleźć się na rynku zawodowym, niezbędna jest także doskonała znajomość programów informatycznych oraz języków obcych, ponieważ większość dużych firm to środowiska międzynarodowe. "W branży logistycznej obserwujemy ożywienie, więc popyt na wykwalifikowanych pracowników stale rośnie." – mówi Borys Wochna, prezes firmy STILL, wiodącego dostawcy inteligentnego sterowania logistyki wewnętrznej. "Specjaliści do spraw transportu i magazynowania są niezbędni zarówno w przedsiębiorstwie, jak i w hurtowniach, sklepach czy urzędach." Odzwierciedleniem zainteresowania pracodawców są stosunkowo wysokie zarobki w tej branży. Dla przykładu, według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2010 roku mediana wynagrodzeń kierowników działu logistyki wynosiła 10 646 zł brutto.

Zdobyć wykształcenie

Studia logistyczne można podjąć zarówno na politechnice, uniwersytecie, uczelni ekonomicznej i niepaństwowej. Dobrą renomą cieszą się wyższe szkoły zawodowe specjalizujące się w nauczaniu logistyki. Przykładowo, w 2010 roku mury Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu opuściło 563 licencjatów i 424 magistrów. Studenci podczas nauki muszą zmierzyć się z takimi przedmiotami jak podstawy logistyki, rachunkowości, marketing, prawo pracy czy logika. Mimo, że zdaniem samych zainteresowanych przedmioty ścisłe wymagają systematyczności i zaangażowania, nie potrzebne są specjalne zdolności matematyczne. W tej branży liczy się przede wszystkim zorganizowanie i otwarty umysł na wyzwania

Źródło: Still Polska

Zobacz również:

 

2015-02-06 | Logistyka

Inauguracja rocznicy

125 lat temu August Kuehne i Friedrich Nagel założyli w Bremie firmę spedycyjną pod nazwą Kuehne + Nagel. Zaczynając od transportu surowców takich jak bawełna, zboże, drewno, pasze i cukier, firma stała się jedną z największych globalnych korporacji logistycznych na świecie. Obecnie, sieć logistyczna Kuehne + Nagel obejmuje cały glob i oferuje swoim klientom zintegrowane rozwiązania logistyczne o dużej wartości dodanej.

 

2015-02-06 | Logistyka

Partner zerowego zapasu

Racjonalizacja kosztów produkcji, elastyczność i umiejętność szybkiego reagowania na zmiany otoczenia – to współczesne wyzwania dla firm. Okazuje się, że pomocny w tych działaniach może być operator logistyczny. Przykładem jest GEFCO, marka od ponad pół wieku znana w logistyce przemysłu, szczególnie w sektorze automotive.

 

2015-01-30 | Logistyka

Komplecik

Proces kompletacji zarówno w magazynie, jak i na produkcji ma zasadnicze znaczenie dla końcowego powodzenia projektu. Wydajna kompletacja umożliwia bezprzestojową realizację planów produkcyjnych, a przy tym zapewnia kompletność i wysoką jakość wyrobów finalnych. Rynek oferuje szeroki zakres narzędzi kompletacji, z których korzystają firmy produkcyjne, poczynając od kodów kreskowych i terminali, przez technologie świetlne, głosowe, po łączące obie metody.

 

2014-11-25 | Logistyka

Finisz na ostatniej mili

To jest już pewne. Handel internetowy w Polsce zalicza się do jednych z najbardziej dynamicznych branż w gospodarce. Od paru lat rozwija się w dwucyfrowym tempie. Polacy polubili zakupy w sieci. Dzięki temu Polska znajduje się w czołówce naszego regionu pod względem „internetyzacji” handlu.

Get Adobe Flash player