Logistyczny.com
partnerzy kontakt prenumerata
Strona główna / Biblioteka tekstów / Logistyka / Logistyczna edukacja

 

Logistyczna edukacja

2011-05-30 | Logistyka

 

Wysokie zarobki, duże perspektywy zatrudnienia, a może zgodny z zainteresowaniami program nauczania? Motywacje młodych ludzi do podjęcia określonego kierunku studiów bywają różnorodne. Zdaniem ekspertów rynku pracy, licealiści podejmują decyzje o swojej przyszłości, mając niewystarczającą wiedzę o bieżących tendencjach i zapotrzebowaniu pracodawców. Pod względem liczby chętnych na jedno miejsce triumfują kierunki humanistyczne: prawo, dziennikarstwo czy psychologia. Tymczasem rosnący popyt na specjalistów w dziedzinach ścisłych sprawia, że absolwenci wydziałów technicznych są rozchwytywani na rynku pracy. Przyjrzyjmy się zatem, jakie perspektywy niesie za sobą jeden cieszących się największym zainteresowaniem kierunków w ostatnim czasie

Logistyk, czyli kto?

Termin logistyka oznacza planowanie, realizowanie i zarządzanie przepływem towarów. W tym obszernym pojęciu mieści się zarówno osoba zarządzająca składowaniem towarów w magazynie, pracująca w transporcie czy koordynowaniu produkcji. Po zakończonych studiach absolwent może podjąć pracę w przedsiębiorstwie produkcyjnym dowolnej branży, firmie logistycznej, doradczej, jednostkach gospodarczych i administracyjnych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby prowadził własną działalność. Możliwości pracy po tym kierunku są bardzo szerokie zwłaszcza, że absolwenci nie mogą narzekać na brak zainteresowania pracodawców. Według danych serwisu Pracuj.pl liczba ofert w działach logistyki, spedycji i transportu w I kwartale 2010 roku wyniosła ponad 2,5 tys., a więc wzrosła o 58% w porównaniu do 2009 roku.

Specjalistę zatrudnię od zaraz

Szczypta zaradności, odrobina kreatywności i duża dawka zmysłu analitycznego - to przepis na idealnego przyszłego pracownika branży logistycznej. Jednak zdaniem praktyków, wszystkiego można się nauczyć podczas studiów i odbywanych staży. Aby odnaleźć się na rynku zawodowym, niezbędna jest także doskonała znajomość programów informatycznych oraz języków obcych, ponieważ większość dużych firm to środowiska międzynarodowe. "W branży logistycznej obserwujemy ożywienie, więc popyt na wykwalifikowanych pracowników stale rośnie." – mówi Borys Wochna, prezes firmy STILL, wiodącego dostawcy inteligentnego sterowania logistyki wewnętrznej. "Specjaliści do spraw transportu i magazynowania są niezbędni zarówno w przedsiębiorstwie, jak i w hurtowniach, sklepach czy urzędach." Odzwierciedleniem zainteresowania pracodawców są stosunkowo wysokie zarobki w tej branży. Dla przykładu, według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2010 roku mediana wynagrodzeń kierowników działu logistyki wynosiła 10 646 zł brutto.

Zdobyć wykształcenie

Studia logistyczne można podjąć zarówno na politechnice, uniwersytecie, uczelni ekonomicznej i niepaństwowej. Dobrą renomą cieszą się wyższe szkoły zawodowe specjalizujące się w nauczaniu logistyki. Przykładowo, w 2010 roku mury Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu opuściło 563 licencjatów i 424 magistrów. Studenci podczas nauki muszą zmierzyć się z takimi przedmiotami jak podstawy logistyki, rachunkowości, marketing, prawo pracy czy logika. Mimo, że zdaniem samych zainteresowanych przedmioty ścisłe wymagają systematyczności i zaangażowania, nie potrzebne są specjalne zdolności matematyczne. W tej branży liczy się przede wszystkim zorganizowanie i otwarty umysł na wyzwania

Źródło: Still Polska

Zobacz również:

 

2015-11-23 | Logistyka

KALMAR, jedyny wybór

Intermodal. Słowo, które od kilku lat pojawia się bardzo często w słowniku polskiej logistyki. Jest to rozwiązanie transportu towarów za pomocą różnych środków transportu, lecz przy użyciu jednego opakowania. Opakowaniem tym najczęściej jest kontener. Jak jednak przemieszczać kontener pomiędzy różnymi środkami transportu? Odpowiedź jest zawsze tylko jedna: KALMAR.

 

2015-07-31 | Logistyka

Klient online

W roku 2013 e-commerce przyniósł globalny dochód na poziomie 1,173 miliarda euro - z czego dochód w samej Europie stanowił 363 miliardy. Wyniki te wskazują 13,6% wzrost w stosunku do roku poprzedniego. W Polsce natomiast od 2009 notuje się 25% roczny wzrost przychodów w tym sektorze.

 

2015-07-23 | Logistyka

„Pakiet portowy” a funkcjonowanie polskich portów

Wywiad z Piotrem Kozłowskim, Dyrektorem Biznesu Oceanicznego w DB Schenker Logistics o "pakiecie portowym" i jego funkcjonowaniu z perspektywy operatora logistycznego.

 

2015-06-24 | Logistyka

System naczyń połączonych

Stała obsługa branży motoryzacyjnej dla każdego operatora logistycznego oznacza nie lada wyzwanie. Jest to sektor charakteryzujący się dużą dynamiką i różnorodnością zleceń. A do tego na przewoźniku spoczywa ogromna odpowiedzialność. Każde opóźnienie w dostarczeniu transportu może zaburzać proces produkcyjny klienta.