Logistyczny.com
partnerzy kontakt prenumerata
Strona główna / Biblioteka tekstów / Logistyka / Logistyczna edukacja

 

Logistyczna edukacja

2011-05-30 | Logistyka

 

Wysokie zarobki, duże perspektywy zatrudnienia, a może zgodny z zainteresowaniami program nauczania? Motywacje młodych ludzi do podjęcia określonego kierunku studiów bywają różnorodne. Zdaniem ekspertów rynku pracy, licealiści podejmują decyzje o swojej przyszłości, mając niewystarczającą wiedzę o bieżących tendencjach i zapotrzebowaniu pracodawców. Pod względem liczby chętnych na jedno miejsce triumfują kierunki humanistyczne: prawo, dziennikarstwo czy psychologia. Tymczasem rosnący popyt na specjalistów w dziedzinach ścisłych sprawia, że absolwenci wydziałów technicznych są rozchwytywani na rynku pracy. Przyjrzyjmy się zatem, jakie perspektywy niesie za sobą jeden cieszących się największym zainteresowaniem kierunków w ostatnim czasie

Logistyk, czyli kto?

Termin logistyka oznacza planowanie, realizowanie i zarządzanie przepływem towarów. W tym obszernym pojęciu mieści się zarówno osoba zarządzająca składowaniem towarów w magazynie, pracująca w transporcie czy koordynowaniu produkcji. Po zakończonych studiach absolwent może podjąć pracę w przedsiębiorstwie produkcyjnym dowolnej branży, firmie logistycznej, doradczej, jednostkach gospodarczych i administracyjnych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby prowadził własną działalność. Możliwości pracy po tym kierunku są bardzo szerokie zwłaszcza, że absolwenci nie mogą narzekać na brak zainteresowania pracodawców. Według danych serwisu Pracuj.pl liczba ofert w działach logistyki, spedycji i transportu w I kwartale 2010 roku wyniosła ponad 2,5 tys., a więc wzrosła o 58% w porównaniu do 2009 roku.

Specjalistę zatrudnię od zaraz

Szczypta zaradności, odrobina kreatywności i duża dawka zmysłu analitycznego - to przepis na idealnego przyszłego pracownika branży logistycznej. Jednak zdaniem praktyków, wszystkiego można się nauczyć podczas studiów i odbywanych staży. Aby odnaleźć się na rynku zawodowym, niezbędna jest także doskonała znajomość programów informatycznych oraz języków obcych, ponieważ większość dużych firm to środowiska międzynarodowe. "W branży logistycznej obserwujemy ożywienie, więc popyt na wykwalifikowanych pracowników stale rośnie." – mówi Borys Wochna, prezes firmy STILL, wiodącego dostawcy inteligentnego sterowania logistyki wewnętrznej. "Specjaliści do spraw transportu i magazynowania są niezbędni zarówno w przedsiębiorstwie, jak i w hurtowniach, sklepach czy urzędach." Odzwierciedleniem zainteresowania pracodawców są stosunkowo wysokie zarobki w tej branży. Dla przykładu, według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2010 roku mediana wynagrodzeń kierowników działu logistyki wynosiła 10 646 zł brutto.

Zdobyć wykształcenie

Studia logistyczne można podjąć zarówno na politechnice, uniwersytecie, uczelni ekonomicznej i niepaństwowej. Dobrą renomą cieszą się wyższe szkoły zawodowe specjalizujące się w nauczaniu logistyki. Przykładowo, w 2010 roku mury Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu opuściło 563 licencjatów i 424 magistrów. Studenci podczas nauki muszą zmierzyć się z takimi przedmiotami jak podstawy logistyki, rachunkowości, marketing, prawo pracy czy logika. Mimo, że zdaniem samych zainteresowanych przedmioty ścisłe wymagają systematyczności i zaangażowania, nie potrzebne są specjalne zdolności matematyczne. W tej branży liczy się przede wszystkim zorganizowanie i otwarty umysł na wyzwania

Źródło: Still Polska

Zobacz również:

 

2014-11-25 | Logistyka

Finisz na ostatniej mili

To jest już pewne. Handel internetowy w Polsce zalicza się do jednych z najbardziej dynamicznych branż w gospodarce. Od paru lat rozwija się w dwucyfrowym tempie. Polacy polubili zakupy w sieci. Dzięki temu Polska znajduje się w czołówce naszego regionu pod względem „internetyzacji” handlu.

 

2014-11-19 | Logistyka

Rozwiązania w zimnym łańcuchu

O wymaganiach stawianych podmiotom zajmującym się obsługą dystrybucji produktów leczniczych w kontrolowanej temperaturze, dostępnych na rynku rozwiązaniach w transporcie farmaceutyków w zimnym łańcuchu oraz wdrażaniu nowych systemów mówi Paweł Szczyrek, prezes firmy Poltraf, operatora logistycznego branży farmaceutycznej.

 

2014-11-07 | Logistyka

Droga na wschód

Z inspektorem Remigiuszem Woźniakiem, Dyrektorem Izby Celnej w Białej Podlaskiej – o tym, czy zmniejszył się ruch towarowy po gospodarczych sankcjach nałożonych przez Rosję oraz o tym, co się dzieje na wschodniej granicy Polski – rozmawiał Janusz Mincewicz.

 

2014-04-08 | Logistyka

Wykorzystać potencjał

Raport Płacowy Antal 2014 wskazuje, że aby pozyskać najlepszych specjalistów i menedżerów średnio pracodawcy w 2013 roku oferowali im 10 tys zł. brutto miesięcznie. Coraz wyższe stawki były proponowane logistykom i inżynierom.

Get Adobe Flash player