2018-05-15 | Z ładunkiem w drodze

Nowa drobnicowa linia oceaniczna: Karaczi-Gdańsk

Nowa drobnicowa linia oceaniczna z Karaczi do Gdańska jest odpowiedzią na potrzeby klientów branży Fashion. Co tydzień z pakistańskiego portu wypływają towary, które po 35 dniach docierają do Polski.
Nowa drobnicowa linia oceaniczna: Karaczi-Gdańsk (Żródło: DB Schenker)

Coraz więcej firm z branży Fashion przenosi produkcję z Chin do krajów rozwijających się – Bangladeszu, Pakistanu czy Indii, które są atrakcyjniejsze kosztowo. W ubiegłym roku DB Schenker uruchomił linię z Bangladeszu, a dokładnie z Chittagong do Gdańska.

Nowe połączenie z Pakistanu do Polski zostało stworzone we współpracy z klientami DB Schenker. Operator logistyczny oprócz transportu drobnicowego oferuje również transport pełnokontenerowy oraz fracht lotniczy w przypadku towaru, który musi być dostarczony szybciej.

-Kierunek pakistański odgrywa coraz większą rolę. Utworzenie linii z Karaczi do Gdańska było kolejnym krokiem, który podjęliśmy po rozmowach z naszymi klientami. Tym samym zagwarantowaliśmy bezpośrednie połączenie i większe bezpieczeństwo towarów. Produkty są konsolidowane w Karaczi, a kontenery otwierane dopiero w magazynie dekonsolidacyjnym w Gdyni- mówi Bartosz Wilczyński, Head of Ocean Business Development Poland & Northeast Europe w DB Schenker.

W gdyńskim magazynie klientom, którzy współpracują z operatorem logistycznym w zakresie transportu morskiego, oferowane są usługi VAS (Value Added Services). Poza podstawowymi usługami rozładunku i załadunku kontenerów oraz formowania towaru na paletach i krótkookresowego składowania, wykonywana jest segregacja czy przygotowanie dostaw dla sieci marketów. Magazyn w Gdyni służy także do czasowego składowania, co oznacza, że klient może składować przesyłki celne, przed dokonaniem odprawy, do maksymalnie 90 dni od daty wpłynięcia towaru do Polski.

-W ramach transportu oceanicznego DB Schenker oferuje możliwość skorzystania z dwóch rodzajów serwisów. Jest to transport przesyłek drobnicowych bezpośrednio do Gdańska , po czym towary w magazynie logistycznym w Gdyni są dekonsolidowane i następnie przesyłane do klientów. Możliwa jest również dostawa przez Hamburg, skąd przesyłki są później przewożone do Polski z wykorzystaniem transportu drogowego- mówi Justyna Jaśkiewicz, Head of LCL Poland & Cluster Northeast Europe.

Oceaniczne produkty DB Schenker wspierają globalne relacje biznesowe dla ponad 700 tys. klientów w 130 krajach, a 500 oferowanych oceanicznych połączeń drobnicowych zapewnia dostęp do światowych rynków i płynną obsługę potoków logistycznych przy optymalnych kosztach.


Zobacz także

We Włoszech odpoczynek kierowcy w kabinie karany
PEKAES inwestuje w przewozy towarów z Chin
Kolejne filie GLS w Koninie i Tarnowie
Europejski potentat dystrybucji paletowej podbija Polskę
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA