2018-03-01 | Z ładunkiem w drodze

DarsGo: nowy system opłat drogowych w Słowenii

1 kwietnia 2018 r. Słowenia przechodzi z bramkowego systemu poboru opłat drogowych na system elektroniczny o nazwie DarsGo, który będzie obowiązkowy dla wszystkich pojazdów o masie powyżej 3,5 tony. Karty DARS oraz budki poboru ABC przestaną obowiązywać.
DarsGo: nowy system opłat drogowych w Słowenii (Żródło: DKV)

Rozmawiamy o tym z Matejem Kranjcem, przedstawicielem operatora systemu poboru opłat drogowych DARS, oraz Michałem Bałakierem, dyrektorem generalnym DKV Euro Service Polska, partnera DARS. Wyjaśniają, w jaki sposób operatorzy kart mogą sprawić, aby opłaty drogowe były pobierane w sposób bardziej płynny oraz jakie korzyści może im zapewnić nowy system.

Dlaczego Słowenia zdecydowała się na wprowadzenie nowego systemu poboru opłat drogowych?
Kranjc: -Istniejący system obowiązywał przez lata. Na skutek gwałtownego nasilenia ruchu na drogach, podróżujący tłoczą się w punktach poboru opłat w coraz dłuższych kolejkach. Z tego właśnie powodu Słowenia zdecydowała się na rezygnację z dotychczas stosowanego rozwiązania na rzecz elektronicznego systemu DarsGo.

Na których trasach można korzystać z nowego systemu poboru opłat?
Kranjc: -System DarsGo obsługuje wszystkie autostrady, łącznie z tunelem Karawanken.

Co stanie się z kartami oraz budkami poboru opłat, które są teraz używane?
Kranjc: -Karty DARS oraz budki poboru opłat ABC przestaną być wykorzystywane od 1 kwietnia 2018 r. Niewykorzystane środki zostaną zwrócone użytkownikom starego systemu. Już teraz możliwa jest rejestracja w nowym systemie.

Co oferuje DKV, jeżeli chodzi o słoweński system poboru opłat?
Bałakier: -DKV oferuje rozliczanie w nowym systemie w wygodnym trybie post-paid bądź pre-paid. Pomagamy przewoźnikom załatwiać wszystkie formalności, a następnie oferujemy zbiorcze rozliczanie i łatwe kontrolowanie opłat drogowych. Dzięki temu, zamiast brnąć w formalności, firmy mogą skoncentrować się na tym, co dla nich najważniejsze - na dostarczaniu towaru w jak najkrótszym czasie. Aby to zapewnić, opracowaliśmy efektywny system rejestracji. Klientom, którzy jeździli bądź jeżdżą na Słowenię, proponujemy automatyczne dołączenie do nowego systemu opłat. Pozwoli to zminimalizować wysiłek związany ze zmianą rozliczeń na DarsGo. Wysyłamy indywidualny link, w którym klient weryfikuje numery rejestracyjne i zamawia potrzebne urządzenia. Firmy dopiero planujące ekspansję w tym kierunku, mogą również zgłosić się do DKV.

W jaki sposób użytkownicy będą otrzymywać urządzenia do poboru opłat?
Bałakier: -Na terenie Unii Europejskiej będą one dostarczane bezpłatnie kurierem. Można również zamówić urządzenie z odbiorem we wskazanym punkcie DARS w Słowenii. W przypadku pozostałych krajów, będą one dostępne w wybranych placówkach DARS.

Jakie dodatkowe usługi oferuje DKV?
Bałakier: -Umożliwiamy naszym klientom nie tylko dokonywanie opłat na terenie Słowenii, lecz także pełen zakres usług DKV, a w tym: rozliczanie opłat drogowych w 30 krajach Europy, dostępność paliwa na ponad 46 000 stacji benzynowych, zwrot podatku VAT i akcyzy, serwis pojazdów. Klienci otrzymują od nas tylko jedną fakturę, na której w przejrzysty sposób ujęte są wszystkie poniesione koszty.


Zobacz także

PKP CARGO ma połowę udziału w rynku przewozów kolejowych
Logistyka usług budowlano-remontowych obejmuje szeroki zakres
Oceaniczna linia dostaw z Bangladeszu do Gdańska
Jaka jest dynamika rynku transportowego w Europie?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

UTA umożliwia wnoszenie opłat za słoweńskie drogi
Europejskie Usługi Opłaty Elektronicznej stymulują nowe rozwiązania
7 krajów z kartą euroShell i jednym urządzeniem
Ponad 80 proc przewoźników płaci za przejazd polskimi drogami w systemie przedpłat
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA