2018-02-21 | Z ładunkiem w drodze

Raport: Transport Market Monitor

Z trzydziestego czwartego wydania Transport Market Monitor (TMM) przygotowanego przez Capgemini Consulting oraz Transporeon wynika, że niewielki wzrost wskaźnika możliwości przewozowych nie spowodował spadku rekordowo wysokiego wskaźnika cen.
Raport: Transport Market Monitor (Żródło: TMM)

W IV kwartale 2017 roku wskaźnik możliwości przewozowych wzrósł o 6,4% w porównaniu do poprzedniego kwartału, osiągając poziom 71,8. W porównaniu z IV kwartałem 2016 roku wskaźnik ten jest niższy o 23,3%.
Wskaźnik cen wzrósł w IV kwartale 2017 roku do poziomu 107,9 wykazując niemal 6% wzrost w porównaniu do III kwartału 2017 roku oraz 14% wzrost porównując do analogicznego okresu w poprzednim roku.
Wskaźnik cen oleju napędowego wzrósł do poziomu 82,7 – jest on o 10,0% wyższy niż w III kwartale 2017 roku.
Przewiduje się, że europejski indeks przepływu w handlu spadnie o 0,8% w IV kwartale 2017 roku.

Erik van Dort, Dyrektor ds. Łańcucha Dostaw w Capgemini, zauważa: -W 2017 roku firmy transportowe otrzymywały wysokie wynagrodzenie za swoje usługi, a IV kwartał był pod tym względem naprawdę wyjątkowy. W ciągu jedenastu lat, odkąd śledzimy ceny transportu, nigdy nie odnotowaliśmy tak wysokiego poziomu. Co ciekawe, już III kwartał 2017 roku był bliski rekordu wśród trzecich kwartałów (pobił go tylko III kwartał 2008 roku). W IV kwartale odnotowaliśmy najwyższy w historii naszego magazynu poziom wskaźnika cen. Pomimo, że jak co roku w I kwartale widoczne jest spowolnienie, interesujące będzie czy niedobór kierowców przełoży się na wyższe ceny niż te odnotowywane zazwyczaj w tym okresie.

Oliver Kahrs, Director Strategic Initiatives w Transporeon, dodaje: -Wskaźnik możliwości przewozowych wzrósł o 6% w IV kwartale 2017 roku, ale jednocześnie spadł o prawie jedną czwartą w porównaniu z poprzednim rokiem. Już od II kwartału 2017 roku możliwości przewozowe są poniżej średniej. To ilustruje jak uporczywy jest to problem. W krótkim okresie nie może on zostać rozwiązany, więc niedobór możliwości przewozowych może przerodzić się w dłużej trwający trend. Z tego powodu dobrze dobrana strategia zlecania transportów, staje się coraz ważniejsza dla załadowców.
Więcej informacji na temat Transport Market Monitora na stronie: www.transportmarketmonitor.com

Transport Market Monitor to kwartalny raport przygotowany przez Transporeon i Capgemini Consulting, którego celem jest przedstawienie dynamiki rynku transportowego w Europie.
Celem analizy Transport Market Monitor jest przedstawienie dynamiki rynku transportowego w Europie przy uwzględnieniu tendencji cenowych w transporcie, objętości ładunkowej realizowanych kursów oraz prognozy na przyszłość. Jest to współna inicjatywa Transporeon i Capgemini Consulting. Analiza dokonana przez Capgemini Consulting bazuje na anonimowych danych pobranych z platformy Transporeon, poprzez którą firmy załadowcze zarządzają procesami logistycznymi zgodnie z ich potrzebami oraz przydzielają transporty wybranym przewoźnikom.

 


Zobacz także

Usługi logistycznych na Bliski Wschód dostępne w Polsce
Zielona Góra w sieci terminali dla przesyłek krajowych i międzynarodowych PEKAES
14 Boeingów 747-8F oraz 4 typu 767 obsłużą międzynarodowe przesyłki UPS
Zapotrzebowanie na usługi kontraktowe wymaga inwestycji w obiekty magazynowe
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Rok 2019 testem siły dla branży transportowej
Brukseli zapadły decyzje w sprawie pracy kierowców
Rośnie liczba upadłości w branży transportowej
Poradnik spedytora: najważniejsze zmiany przepisów na rynkach europejskich dla transportu
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA