2018-02-12 | Wózki w akcji

Jazda w nowe czasy

Bardzo efektownie, z wykorzystaniem laserów, muzyki i nowoczesnego tańca, STILL zaprezentował w Hamburgu nowe elektryczne wózki widłowe serii RX 20. Maszyny posiadają bardzo kompaktową budowę, wyposażone są w przemyślane systemy wspomagające oraz w całkowicie nowy moduł napędowy z dwoma obudowanymi trójfazowymi silnikami jezdnymi.
Nowe wózki widłowe RX 20 mają zdecydowanie bardziej kompaktowe wymiary niż ich poprzednicy. Dla klientów, którzy poszukują wyjątkowo niewielkich pojazdów o udźwigu 1,4 lub 1,6 t, najlepszym wyborem będą wersje RX 20-14C oraz RX 20-16C, charakteryzujące się niezwykle dużą zwrotnością Nowe wózki widłowe RX 20 mają zdecydowanie bardziej kompaktowe wymiary niż ich poprzednicy. Dla klientów, którzy poszukują wyjątkowo niewielkich pojazdów o udźwigu 1,4 lub 1,6 t, najlepszym wyborem będą wersje RX 20-14C oraz RX 20-16C, charakteryzujące się niezwykle dużą zwrotnością (Żródło: Still)

Electrifying – pod takim hasłem w STILL Arena w Hamburgu pod koniec stycznia 2018 STILL efektownie zaprezentował mocno zmodernizowane wózki elektryczne serii RX 20. W skład nowej serii wchodzi trzynaście typów wózków, z tego siedem to wersje 3-kołowe, a sześć – 4-kołowe. Są one przeznaczone do obsługi ładunków o ciężarze w zakresie od 1,4 do 2 t, przy środku ciężkości umiejscowionym na wysokości 500 mm. Wózki mogą poruszać się z prędkością sięgającą 20 km/h. Na polskim rynku mają się pojawić już w marcu.

Rozwiązania przyszłości
Prezentacji nowych modeli towarzyszyło widowisko artystyczne godne największych premier samochodowych. Śpiew, taniec, muzyka elektroniczna, zmieniająca się scenografia – to tylko niektóre elementy widowiska przygotowanego przez STILL-a.
Po części artystycznej i przedstawieniu najważniejszych informacji oraz specyfikacji technicznych nowych produktów na pytania zgormadzonych w STILL Arena dziennikarzy z całej Europy odpowiadali m.in. Bert Jan Knoef, Dyrektor Zarządzający STILL oraz Thomas A. Fischer, Dyrektor ds. Sprzedaży, Marketingu i Obsługi (CSO) STILL. Jego zdaniem nowe elektryczne wózki widłowe serii RX 20 ustanawiają nową jakość na rynku i udowadniają, że poprzez doskonałe połączenie wszystkich istotnych parametrów można zagwarantować optymalną wydajność przeładunku i wysoką bezawaryjność wózków. – Oferujemy naszym klientom rozwiązanie, które sprosta wymaganiom przyszłości, a równocześnie zadbaliśmy o niskie koszty eksploatacyjne, wytyczając w ten sposób nowy kierunek w zakresie kosztów użytkowania (TCO) – mówił Thomas A. Fischer.
Nowe RX 20 zostały wyposażone w całkowicie nowy moduł napędowy z dwoma obudowanymi trójfazowymi silnikami jezdnymi, posiadającymi aktywny układ chłodzenia oraz nową wersję przetwornicy. Takie rozwiązanie niemal nie wymaga konserwacji, zapewniając wydajną i niezawodną pracę, a także swobodny podjazd na rampę. W zależności od nośności znamionowej, wózki potrafią przy pełnym załadunku pokonywać podjazdy o nachyleniu nawet 20 proc. Modernizacji uległy również parametry związane z przyśpieszaniem, mocą jazdy, prędkością podnoszenia wideł oraz hamowaniem elektrycznym.

Zdjęcie 4
Zainteresowanie dziennikarzy wzbudziła nowa koncepcja baterii. Wózki elektryczne 48 V na podwoziu standardowym mają teraz możliwość obsługi baterii o pojemności 625 Ah w dwóch alternatywnych układach, co pozwala na optymalne wykorzystanie akumulatorów i dostosowanie baterii do miejsca użytkowania danego wózka. Poza tym STILL umożliwia korzystanie z różnorodnych typów baterii dzięki zastosowaniu ciekawego rozwiązania, jakim jest podwójna komora. Pozwała ona stosować również nowe rozwiązania technologiczne, takie jak baterie litowo-jonowe. Dzięki temu seria RX 20 może pochwalić się najdłuższym w swojej klasie czasem pracy na jednym akumulatorze. W zależności od potrzeb można dokonywać wyboru pomiędzy bateriami ołowiowo-kwasowymi a litowo-jonowymi. Istotną zaletą serii RX 20, tak jak u jej poprzedników, jest możliwość prostej i szybkiej bocznej wymiany baterii w przypadku każdego wózka.

Jakość pracy
Przedstawiciele STILL-a podkreślali jeszcze większą ergonomię w nowych modelach. – Wózek dostosowany do indywidualnych wymagań, przyjazny w obsłudze i oferujący odpowiednie warunki pracy – to zasadnicze czynniki, które w bezpośredni sposób przekładają się na wydajność przeładunku, bezpieczeństwo i efektywność wykonywania zadań oraz motywację operatora – podkreślał Thomas A. Fischer. I faktycznie, w RX 20 do kabiny wchodzi się wygodnie po obszernym stopniu. Przestrzeń na nogi została obniżona o około 60 mm, a stanowisko operatora – o 50 mm. Kabina została podwyższona wewnątrz o 16 mm. Pozytywna jest także redukcja głośności pracy. Zmniejszeniu uległ przede wszystkim hałas emitowany przez pompę układu kierowniczego i układu podnoszenia.
Interesujący jest również nowy zespół wskaźników – STILL EASY Control. Kolorowy monitor z automatyczną regulacją jasności został wyposażony w osłonę odporną na zarysowania. Ekran przekazuje operatorowi nie tylko informacje o parametrach jazdy, takich jak prędkość poruszania się, kąt pochylenia, status baterii, stan zużycia energii itp. – dzięki możliwości sterowania za pomocą menu i przycisków „Ulubione” operator ma (również w rękawicach roboczych) bezpośredni dostęp do programów związanych z podnoszeniem ładunku czy poruszaniem się wózka oraz wielu innych funkcji. Na monitorze wyświetla się także informacja o kierunku jazdy wózka. Seria RX 20 jest również wyposażona w popularną funkcję wspomagającą Curve Speed Control, która automatycznie dostosowuje prędkość jazdy wózka na zakrętach.

Szybki i oszczędny
W drugi dzień wizyty zaproszeni goście mieli okazję samodzielnie prześledzić pracę wózków w STILL Arena oraz w nowym centrum logistycznym firmy. Gospodarze przygotowali specjalne stanowiska prowadzenia wózka, stoiska informacyjne oraz wycieczkę po nowym centrum logistycznym z przewodnikiem.
Zdaniem Geralda Struga, Product Managera E-trucks, STILL RX 20, jeden z najpopularniejszych wózków do przeładunku, przeszedł gruntowną modernizację, by jeszcze lepiej spełniać wymagania nowoczesnego rynku. Jest szybszy, bardziej oszczędny i idealnie przygotowany do wypełniania zadań związanych z transportem towaru z ciężarówki do magazynu. – Elektryczny wózek czołowy RX 20 zyskał od swej premiery pozycję jednego z najczęściej kupowanych pojazdów w swojej kategorii. Popularność zawdzięczał przede wszystkim łatwej, bocznej wymianie baterii oraz wyjątkowej efektywności energetycznej. Projektanci nowej wersji postawili sobie za cel dalsze zwiększanie wydajności i jeszcze lepsze dostosowanie do zadań przeładunkowych – dodaje Gerald Strugg. Poza tym już podczas testów nowy model dobrze zaprezentował się pod względem zwrotności i kompaktowych wymiarów.

Dla klientów poszukujących wyjątkowo kompaktowych wózków o udźwigu 1,4 lub 1,6 t najlepszym wyborem będą wersje RX 20-14C oraz RX 20-16C, charakteryzujące się niezwykle dużą zwrotnością. Zwiększono ją dzięki zastosowaniu wyjątkowo krótkiej ramy, która umożliwia operowanie ładunkiem w wąskich korytarzach roboczych, a równocześnie pozwala na stosowanie baterii o dużej pojemności (625 Ah) – wyjaśnia Gerald Strugg.
Pracę w wąskich korytarzach roboczych w przypadku wózków 4-kołowych ułatwia oś łamana. W porównaniu do poprzednich wersji warianty 3-kołowe mają wymiary mniejsze nawet o 29 mm, a 4-kołowe – o 171 mm. Przekłada się to na lepsze operowanie ładunkiem w strefach magazynu wymagających szczególnie sprawnego manewrowania. – Nowe wózki widłowe RX 20 o standardowej wysokości 2035 mm nadają się do obsługi kontenerów. W przypadku konieczności operowania wózkami przy wyjątkowo niskich przejazdach bramowych lub wagonach towarowych dostępna jest również wersja z dachem ochronnym na poziomie 1949 mm – podsumowuje przedstawiciel STILL-a.

Sławomir Erkiert


Zobacz także

Medalowe kategorie używanych wózków widłowych
Hyster wzbogacił swoją ofertę sprzętu magazynowego
Niedoceniane wsparcie w składowaniu materiałów wewnątrz magazynów o ograniczonej przestrzeni i nie tylko - poznaj zalety wózków kompaktowych
Akcja produktowa UniCarriers w segmencie widlaków
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA