2016-06-15 | Wózki w akcji

Jakich wózków widłowych potrzebują firmy w Polsce?

Historia wózków widłowych sięga niemal tak daleko, jak historia samochodów. Pierwsze „widlaki” powstały już w drugiej dekadzie ubiegłego wieku. Dzięki analizie zapytań złożonych w serwisie Oferteo.pl wiemy, jakie preferencje dotyczące wózków widłowych mają przedsiębiorstwa w Polsce. Poszukują one najczęściej wózków czołowych, używanych, z udźwigiem do dwóch ton. Więcej ciekawych liczb i faktów zawiera trzecia edycja raportu o zapotrzebowaniu na wózki widłowe.
Wózki czołowe niezmiennie najpopularniejsze
 
wykres 123
 
Po raz kolejny okazało się, że najczęściej poszukiwanym rodzajem wózków widłowych są wózki czołowe – wskazało na nie aż 81% klientów Oferteo.pl, serwisu łączącego osoby poszukujące produktów i usług wraz z ich dostawcami. Niesłabnąca popularność wózków czołowych wynika z tego, że są przystosowane do pracy w różnych miejscach i  dostępne w wielu wersjach napędowych, a do tego mogą mieć udogodnienia w postaci np. zabudowanej kabiny dla kierowcy i bogatego osprzętu. W dalszej kolejności firmy wskazywały na wózki paletowe prowadzone (7%) i widłowe boczne (5%).
 

Nowy czy używany?
 
wykres 124
 
Mimo tego, że używane wózki wciąż cieszą się popularnością, to wyraźnie wzrósł odsetek firm, które były zainteresowane nowymi wózkami. Raport pokazuje, że 40% firm skłaniało się ku zakupowi nowego sprzętu, a 54% było zainteresowanych sprzętem używanym. Według wyników poprzedniego raportu odsetek ten wynosił odpowiednio: 33,4% oraz 62,2% firm. – Wzrost o ponad 8 pkt. proc. pokazuje, że firmy coraz odważniej sięgają po nowe maszyny, oczekując niezawodności i solidności nowego produktu – komentuje Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. – Może to również świadczyć o poprawie kondycji finansowej działających w Polsce firm, które są gotowe przeznaczyć więcej środków na nowy sprzęt – dodaje Grygiel. Z kolei 6% firm, które złożyły zapytanie w Oferteo.pl, potrzebowało porady na temat wyboru wózka, nie rozstrzygając ostatecznie, czy miałby to być wózek nowy czy używany. Liczba przedsiębiorstw, które były gotowe kupić nowe maszyny, może być więc w rzeczywistości nawet nieco większa.
 
 
Wysokość podnoszenia i udźwig
 
wykres 125
 
Użytkownicy Oferteo.pl najczęściej poszukiwali wózków o wysokości podnoszenia od 1,5 do 3 metrów (42%) oraz od 3 do 4 metrów (29%). Z kolei 17% zapytań dotyczyło wózków, które miałyby podnosić na wysokość 4 do 5 metrów. Najmniej popularne były wózki widłowe niskiego (do 1,5 metra) i wysokiego składowania (powyżej 5 metrów). W obu przypadkach liczba zapytań wyniosła po 5%. Warto przy tym pamiętać, że przepisy BHP pozwalają na ręczne składowanie palet na stosach o wysokości maksymalnie 1,5 m.

Zobacz także

Crown zdobył trzecią Nagrodę IFOY w kategorii „Wózki magazynowe niskiego podnoszenia”
Zobacz nasz coroczny raport nt. oferty i warunków usług autoryzowanych serwisów wózków widłowych.
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Nadal dochodzi do poważnych wypadków powodowanych przez wózki widłowe
Kuhn dostarczył elektryczny wózek widłowy o udźwigu 16t
Nowa lokalizacja katowickiego oddziału Jungheinrich
Ciągniki holownicze Hyster - dwa nowe modele
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA