2018-06-12 | Nowości dla TSL

Porządkujemy flotę pojazdów w małym przedsiębiorstwie

Flota pojazdów firmowych małego przedsiębiorstwa to zazwyczaj kilka aut, które służą pracownikom. Warto więc zadbać o to, aby czyszczenie samochodów służbowych było przeprowadzane z maksymalnym efektem i przy jak najmniejszym nakładzie czasu.

Według raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w naszym kraju działa ponad 1,9 mln firm, z których 99,8% to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (źródło: https://www.parp.gov.pl/20-edycja-raportu-o-stanie-sektora-malych-i-srednich-przedsiebiorstw-w-polsce). W najmniejszych podmiotach pracownicy, a często nawet sami przedsiębiorcy samodzielnie muszą wykonywać wiele prac związanych z firmową flotą. Dotyczy to również kwestii czyszczenia służbowych samochodów. Dzięki temu można zminimalizować koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Na szczęście można we własnym zakresie, bez korzystania z profesjonalnej myjni i wielkiego wysiłku, efektywnie czyścić firmową flotę i usuwać nawet najtrudniejsze zabrudzenia.

Dlaczego samochód się brudzi?

Samochód służbowy nie jest dziś zjawiskiem nadzwyczajnym nawet w najmniejszych firmach – to po prostu kolejne narzędzie pracy. Warto jednak pamiętać, że auto takie jest również wizytówką firmy. Obrandowany pojazd, który jest brudny na zewnątrz i w środku to wręcz antyreklama i nie wzbudza zaufania do danego przedsiębiorstwa. Dlatego nawet w najmniejszej firmie trzeba koniecznie dbać o to, żeby samochód był czysty i w ten sposób właściwie reprezentował przedsiębiorstwo.

Niestety nie można przeciwdziałać powstawaniu wszystkich zabrudzeń. Już jeden dzień ze złymi warunkami pogodowymi może sprawić, że nadwozie auta pokryje się brudem i błotem. Nie można też zapominać o wnętrzu samochodu, które również jest narażone na zabrudzenia. Wystarczy wspomnieć, że pracownicy, aby zaoszczędzić czas, spożywają posiłki i piją napoje w kabinie, co czasami kończy się poplamieniem siedzeń. Poza tym tapicerka w tym miejscu może brudzić się od ubrań i nasiąkać potem (również zagłówki). Gdy na zewnątrz panuje zła, deszczowa pogoda, do kabiny przenoszone jest na butach błoto. Nie można zapominać również o fakcie, że wielu pracowników pali w środku papierosy, a prze to tapicerka przesiąka nieprzyjemnym zapachem dymu. Gdy samochód jest nieszczelny, do kabiny może dostawać się również woda, powodując zacieki na tapicerce i zapach stęchlizny.

Trzeba pamiętać, że bagażnik także jest wyłożony wykładziną, a często są tam przewożone narzędzia potrzebne pracownikowi, pudełka z materiałami reklamowymi, olej silnikowy na dolewki, płyn do spryskiwaczy itd. To wszystko również może brudzić tapicerkę. Jak zatem walczyć nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami?

Efektywne czyszczenie – jak się do tego przygotować?

2

O ile drobne zabrudzenia można często usunąć za pomocą detergentu i zwyczajnej szmatki, to na większe lub uporczywe plamy może się to okazać nieodpowiednie. Dlatego przedsiębiorca powinien zadbać o zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia, które pomogą skutecznie usunąć nawet najtrudniejsze plamy, a do tego znacznie przyspieszą czyszczenie służbowych samochodów przez ich użytkowników po powrocie z trasy.

Zaletą szybkiego i łatwego czyszczenia jest połączenie skuteczności i maksymalnego skrócenia czasu, jaki pracownicy muszą przeznaczyć na prace porządkowe. Właściciel firmy powinien udostępnić pracownikom przede wszystkim wysokiej klasy myjkę ciśnieniową. Na rynku można znaleźć wiele typów tego rodzaju urządzeń, ale warto tu stawiać przede wszystkim na sprzęt wysokiej jakości, który przełoży się na skuteczność czyszczenia. Szczególnie dobrze sprawdzają się przy czyszczeniu samochodów myjki z podgrzewaniem wody. Warto zwrócić uwagę na przykład na model HDS 6/14 C renomowanej firmy Kärcher. To kompaktowa myjka, która dzięki dużej mobilności i łatwej obsłudze bardzo dobrze sprawdza się m.in. w małych przedsiębiorstwach posiadających niewielką flotę. Woda jest tutaj podgrzewana do 80°C, co w połączeniu z detergentem umożliwia skuteczne czyszczenie auta. Warto dodać, że w pistolecie wysokociśnieniowym producent zastosował system EASY!Force, który pozwala zmniejszyć siłę nacisku na spust pistoletu, dzięki czemu operator się nie męczy i może używać myjki komfortowo. Do tego myjka została wyposażona w tryb eco!efficiency pozwalający na podgrzewanie wody do niższej temperatury (60°C), co pozwala zredukować zużycie paliwa o 20%.

Wykorzystywanie myjki ciśnieniowej do czyszczenia floty aut to podstawa, ale nie można również zapomnieć o zaopatrzeniu się w odpowiednie środki czyszczące, jak na przykład pianę aktywną, wosk na gorąco w koncentracie, szampon samochodowy, środek do mycia wstępnego itd. Aby zminimalizować powstawanie zabrudzeń, warto także dodatkowo stosować dywaniki ochronne na podłodze, pokrowce ochronne na siedzeniach i gumowe maty ochronne w bagażniku. Do tego trzeba również zadbać o regularne czyszczenie aut, co również ułatwia utrzymanie czystości – niedawno powstałe plamy są mniej uporczywe. Wtedy przedsiębiorca będzie pewny, że firmowe auta są prawdziwą wizytówką firmy i wyglądają czysto, wzbudzając zaufanie.

 

 
Zobacz także

Mobile Industrial Robots podpisał umowę dystrybucyjną z Astor
Paleta z myślą o zautomatyzowanych magazynach
FM Logistic prowadzi Europejskie Centrum Opakowań dla kanałów sprzedaży
Dachser testuje systemy autonomiczne w logistyce
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Mocniejszy zespół w Hussar Transport ma zwiększyć udziały w rynku TSL
Bezpłatny test czyściw exelCLEAN firmy Tork
Jak zapewnić bezpieczeństwo w dostawach towaru w branży budowlanej?
Fraikin Polska po raz kolejny Oficjalnym Partnerem Logistycznym Tour de Pologne.
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA