2018-02-22 | Nowości dla TSL

SOS kierowcy zawodowego w 3 krokach

O tragedii w Berlinie słyszał już praktycznie każdy. Łukasz Urban został zastrzelony przez terrorystę, który następnie porwał jego samochód i taranował ludzi. Niestety, nie jest to pojedynczy przypadek, ponieważ nawet w połowie stycznia tego roku, na jednym z niemieckich parkingów znaleziono w kabinie polskiej ciężarówki ciało kierowcy.
SOS kierowcy zawodowego w 3 krokach (Żródło: Fotolia)

To potwierdza tylko fakt, że każdego dnia zdrowie i życie kierowców zawodowych jest zagrożone. Okazuje się, że dzięki wykorzystaniu nowych technologii jest szansa na zwiększenie ich bezpieczeństwa.

Zawód: kierowca
W Polsce jest ponad 500 tysięcy aktywnych kierowców zawodowych, a prognozy wskazują, że zapotrzebowanie na pracowników w tej branży do 2025 roku będzie zdecydowanie rosło.
Jak pokazują statystyki, nasze rodzime firmy transportowe odgrywają znaczącą rolę jako pośrednicy w przewozach pomiędzy innymi państwami należącymi do Unii Europejskiej. Ich udział w tym segmencie w latach 2004 -2015 wzrósł z 8,8% aż do 34,1%, co oznacza, że obsługują ponad ⅓ przewozów*.
Czy młodzi ludzie jednak chętnie decydują się na ten zawód? Okazuje się, że nie. Ich obawy związane są zarówno z poziomem zarobków, jak i bezpieczeństwem. Jak wiadomo, istnieją regiony, do których podróż może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Znalazła się jednak grupa osób, która postanowiła zadbać o bezpieczeństwo zawodowych kierowców.

Bezpieczeństwo w 3 kliknięciach
TDapp TRUCK to darmowa aplikacja skierowana do kierowców zawodowych, którzy poruszają się zarówno w obrębie kraju, jak i wyruszają w zagraniczne trasy. Idea jest prosta - wystarczy zainstalować aplikację na telefonie. W sytuacji zagrożenia kierujący pojazdem w 3 krokach może wysłać sygnał SOS do pozostałych kierowców, znajdujących się w pobliżu.
-Szybkość reakcji odgrywa kluczową rolę i może doprowadzić do pozytywnego rozwiązania sytuacji - tłumaczą twórcy aplikacji. - Każdego dnia zawodowi kierowcy narażeni są na niebezpieczeństwa w postaci kradzieży, napadu, czy chociażby nagłej awarii samochodu. Zdarzyć się może niedyspozycja zdrowotna, wymagająca szybkiej interwencji. Praktycznie codziennie mają miejsce niespodziewane i trudne incydenty, jednak nikt o tym głośno nie mówi. Dlaczego nie słyszymy o tym z mediów? Być może jest to mało interesujący temat, choć przypadek Łukasza Urbana pokazał, że praca zawodowego kierowcy jest wybitnie niebezpieczna! - dodają.


W przypadku zagrożenia Kierowca, który posługiwać się będzie aplikacją TDapp TRUCK, może wybrać jedną z dostępnych opcji np. „napad”, czy „awaria”. W momencie zatwierdzenia zgłoszenia, wszyscy inni użytkownicy aplikacji, którzy znajdują się niedaleko, natychmiast otrzymują informację na swoje telefony. Dzięki temu mogą szybko i sprawnie pomóc.

-Najważniejsze to zdać sobie sprawę, że praca kierowcy zawodowego wiąże się z wieloma uciążliwościami i stresem zarówno dla niego, jak i jego bliskich. Jadąc w zagraniczne trasy bariera językowa, przemęczenie, czy stres mogą wpłynąć na szybkość reakcji prowadzącego pojazd. Ważnym argumentem, przemawiającym za stworzeniem aplikacji, są postawy kierowców, przejawiające się dużą solidarnością. Osoby te chętnie udzielają sobie pomocy, ratując się tym samym nierzadko z wielu opresji - tłumaczy Joanna Mielewczyk, psycholog wspierający projekt. - Wszystkie te czynniki wzięte zostały pod uwagę przy tworzeniu aplikacji. Stworzenie systemu szybkiego powiadamiania innych kierowców poprzez wysłanie sygnału jest szansą na rozwiązanie wielu problemów zagrażających bezpieczeństwu - dodaje ekspert.

Darmową aplikację można pobrać ze strony:

http://tdapp.eu/ lub bezpośrednio w sklepie Google Play (https://play.google.com/store/apps/details?id=app.com.tdapp )


Zobacz także

Sektor e-commerce i sieci handlowe napędzają rozwój rynku magazynowego
Pęcice k. Warszawy: centrum logistyczne i siedziba DSV
Początek projektu Waimea Cargo Terminal Szczecin – Goleniów
Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka: 6700 mkw powierzchni z nowymi najemcami
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA