2018-01-29 | Nowości dla TSL

Citylogin- proekologiczna logistyka miejska

FM Logistic opracował w 2014 roku projekt Citylogin, który jest długofalowym, skutecznym rozwiązaniem w zakresie udoskonalania logistyki miejskiej.

Celem przedsięwzięcia jest ograniczenie negatywnego oddziaływania dostaw towarów (zanieczyszczenie powietrza, hałas, zatłoczenie ...) w centrach miast poprzez wykorzystanie magazynów usytuowanych na obrzeżach aglomeracji oraz użycie małych, hybrydowych lub elektrycznych pojazdów dostawczych. W 2017 roku projekt został wdrożony także w Warszawie.
Pierwszym beneficjentem projektu Citylogin był Rzym. To miasto, w którym dostęp do historycznego centrum jest od kilku lat stopniowo ograniczany dla pojazdów z silnikami spalinowymi. W kolejnych miesiącach projekt został wdrozony w kolejnych włoskich miastach.

 

Pierwszy pojazd w barwach FM Logistic już dostarcza towary w Warszawie
Polski oddział FM Logistic odebrał w 2017 roku pierwszy w pełni elektryczny pojazd dostawczy Nissan e-NV200. Realizuje on dostawy towarów wrażliwych na terenie Warszawy, w ramach wdrażanego w firmie projektu proekologicznej logistyki miejskiej CityLogin.
Polska jest kolejnym po Włoszech, Hiszpanii, Francji i Rosji krajem, w którym opracowano i wdrożono CityLogin. Projekt ten ma na celu długofalowe, skuteczne rozwiązanie w zakresie udoskonalania logistyki miejskiej poprzez ograniczenie negatywnego oddziaływania dostaw towarów (zanieczyszczenie powietrza, hałas, zatłoczenie ...) w centrach miast. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu magazynów usytuowanych na obrzeżach aglomeracji oraz małych, hybrydowych lub elektrycznych pojazdów dostawczych.
-Chcemy być przygotowani na rewolucję technologiczną oraz zmiany prawne, jakie nastąpią w najbliższej przyszłości– mówi Piotr Sukiennik, Dyrektor Zarządzający na Europę Centralną w FM Logistic. – Wybraliśmy mały samochód dostawczy, który naszym zdaniem najlepiej będzie się sprawdzał w szybkich dostawach do punktów handlowych w centrum Warszawy. Pierwsze jazdy mamy już za sobą. Obecnie rozmawiamy z pierwszymi klientami, którzy będą mogli skorzystać z CityLogin w Polsce- dodaje.
Biorąc pod uwagę potrzeby potencjalnych klientów oraz dostępną na polskim rynku gamę pojazdów proekologicznych, FM logistic zdecydowało się na zakup pojazdu Nissan e-NV200. Został on dodatkowo wyposażony przez firmę Gruau w klimatyzowane nadwozie przystosowane do przewozu towarów wrażliwych na zmiany temperatury. Dzięki temu będzie mógł słuzyć do przewozu i dostaw
np. produktów spożywczych czy też kosmetyków.

Włoskie doświadczenia
Pojazdy CityLogin obsługują dostawy do sklepów Sephora w Mediolanie. Jednak oferta Citylogin została wdrozona także na potrzeby kolejnych odbiorców w centrum Mediolanu. Ostatnio, FM Logistic podpisało umowę z Grupą Carrefour, największym europejskim dystrybutorem, na dostawę produktów suchych do sklepów Carrefour Express, które znajdują się w centrum stolicy Lombardii, w strefie ograniczonego ruchu kołowego. We współpracy z włoskim przewoźnikiem Mag.di, codziennie programowane są trzy trasy objazdowe dla każdego pojazdu Mitsubishi Fuso Canter w wersji hybrydowej. Równolegle firma rozbudowuje swoją ofertę dystrybucyjną dla marki Sephora. Po Rzymie i Mediolanie, w najbliższym czasie pojazdy hybrydowe obsługujące sieć sklepów tej marki pojawią się także w centrum Turynu.

Od Madrytu do Bilbao: przykład hiszpański
Od 2016 roku FM Logistic działa również w Madrycie. We współpracy z przewoźnikiem Ontime Logística Integral wykorzystuje do obsługi klientów indywidualnych i biznesowych flotę 14 elektrycznych, hybrydowych lub zasilanych gazem pojazdów dostawczych. Dystrybucja odbywa się z platformy logistycznej, usytuowanej 14 km od centrum hiszpańskiej stolicy, zapewniając dostawy do sklepów w centrum miasta, m.in. sklepów należących do sieci Lidl. Ponadto FM Logistic otrzymało ostatnio subwencję z Unii Europejskiej na przetestowanie trójtemperaturowego, elektrycznego pojazdu-chłodni o ładowności 10-12 palet, przystosowanego do realizacji dostaw w strefach miejskich. Bardziej na północ, w Bilbao, po pomyślnej serii testów, obsługę sklepów sieci Lidl rozpoczęła naczepa nowego typu, przystosowana do ruchu miejskiego i wyposażona w osie skrętne.

Bardziej na wschód: produkty luksusowe
FM Logistic jest obecne na rynku rosyjskim od 1994 roku. W 2017 roku rozpoczęto wdrażanie projektu Citylogin na potrzeby dużych sklepów z produktami luksusowymi w centrum Moskwy. Po skompletowaniu produktów we Francji i dostarczeniu na lotnisko Roissy, towary są wysyłane do stolicy Rosji. Z moskiewskiego lotniska są przewożone do jednej z firmowych platform logistycznych.
Dystrybucja odbywa się tu pojazdami dostawczymi Iveco, które są zasilane gazem i specjalnie wyposażone na potrzeby przewozu produktów luksusowych (drzwi z podwójnym zabezpieczeniem, wzmocnione szyby, alarm, ciągła lokalizacja poprzez GPS, itd.).

Citylogin wkracza do Paryża!
FM Logistic jest zaangażowana w liczne projekty miejskiej dystrybucji towarów. W 2016 roku w ramach zapytań ofertowych rozesłanych przez Merostwo Paryża, firmy Paris&Co i FM Logistic we współpracy z firmą Sogaris, zaprezentowały innowacyjny projekt dostaw produktów świeżych z platformy logistycznej usytuowanej na przedmieściach stolicy Francji.
Zgodnie ze swoją polityką zrównoważonego rozwoju, FM Logistic podpisało 6 stycznia br., opracowaną przez Merostwo Paryża, kartę Zrównoważonej Logistyki Miejskiej. Celem tego zobowiązania jest pogodzenie gospodarki z poprawą warunków życia w mieście, przy równoczesnym zapewnieniu nowoczesnej logistyki. W najbliższym czasie zostanie także uruchomiona i dostosowana do potrzeb projektu Citylogin baza logistyczna, usytuowana na południowo wschodnich przedmieściach Paryża.
Grégoire Lapillonne, szef projektu w FM Logistic, zapytany o tak dynamiczny rozwój, wyjaśnia: -Wzrost natężenia ruchu oraz kolejne ograniczenia dostępu dla ruchu kołowego w centrach miast zmuszają do dogłębnej zmiany sposobu dystrybucji w miastach. W przypadku naszej grupy jest to oferta Citylogin, która doskonale uzupełnia naszą ofertę przewozową. Dla naszych obecnych i potencjalnych klientów Citylogin zapewnia skuteczną dystrybucję uwzględniającą ograniczenia w ruchu kołowym, które prędzej czy później obejmą centra wszystkich dużych miast.


Zobacz także

Niezawodny sprzęt w trudnym środowisku magazynowym
Korzyści dla zarządców flot wynikające z używania monitoringu GPS
Eurowag wprowadził urządzenie do elektronicznej obsługi europejskich opłat drogowych
DRABPOL wprowadził nową generację tachografów dla przewoźników
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Dwa magazyny powiększą infrastrukturę FM Logistic
Debata o technologii przyszłości i innowacjach firm
FM Logistic uruchomił blog o logistyce przyszłości
FM Logistic prowadzi Europejskie Centrum Opakowań dla kanałów sprzedaży
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA