2019-01-04 | Magazynowe inwestycje i transakcje

Ile kosztuje budowa hali magazynowej?*

Ile kosztuje budowa hali? Cena zależy od wielu czynników. W poniższym artykule pokażemy Ci, które z nich mają wpływ na ostateczny koszt tego rodzaju inwestycji.
Budowa hali magazynowej (koszt) zależy od wielu czynników

Od czego zależy cena budowy hali magazynowej? Przede wszystkim od jej rozmiarów. Zarówno od powierzchni, jak i wysokości. Po drugie, od rodzaju składowanego materiału, co ma wpływ na wybór tej a nie innej technologii budowy. Do ceny należy dodać również koszt stworzenia zaplecza biurowego (socjalnego), wykonania instalacji wewnętrznych i zewnętrznych oraz zagospodarowania terenu wokół hali. Nie wolno przy tym zapominać o kosztach, które ponoszone są na początku procesu inwestycyjnego, przed właściwą budową, czyli o wszelkiego rodzaju dokumentacji projektowej czy też badaniach geologicznych działki.

Najważniejsze składniki finalnej ceny hali magazynowej można zawrzeć w trzech poniższych kategoriach:

1) Budowa hali magazynowej – koszty związane z lokalizacją

Od lokalizacji hali zależy nie tylko to, czy jej budowa okaże się biznesowym strzałem w dziesiątkę. Równie ważne są aspekty geologiczne terenu oraz położenie geograficzne działki. Struktura gruntu może mieć decydujący wpływ na rodzaj zastosowanych fundamentów. Z kolei usytuowanie hali w miejscu charakteryzującym się dużymi opadami śniegu lub silnym wiatrem pociągnie za sobą konieczność wzmocnienia konstrukcji całego obiektu.

2) Budowa hali – koszty związane z przeznaczeniem obiektu

Rodzaj składowanych materiałów w hali ma przede wszystkim wpływ na jej konstrukcję. A mówiąc bardziej precyzyjnie, na wybór technologii, w jakiej wznoszona będzie hala (stalowa, hybrydowa, tradycyjna). Równie istotna jest powierzchnia oraz wysokość obiektu. Wraz ze wzrostem szerokości i kubatury zwiększa się bowiem zużycie materiałów potrzebnych do budowy. Pojawia się konieczność zastosowania dźwigarów o większych przekrojach, wyższych słupów i masywniejszej konstrukcji. Do tego może dochodzić zwiększone obciążenie dachu (instalacjami grzewczymi lub fotowoltaicznymi), które również będzie wymuszało konkretne rozwiązania konstrukcyjne.

3) Budowa hali – koszt prac wykończeniowych

Trzecim składnikiem ceny budowy hali są wszelkiego rodzaju prace wykończeniowe. Choć ich nazwa zdaje się sugerować czynności co najwyżej kosmetyczne, to są one bardzo istotne i ich suma bywa znaczącą pozycją w całościowym kosztorysie. Co chodzi w skład tego typu prac? Montaż instalacji wewnętrznych (elektrycznej, hydrantowej, wentylacyjnej, grzewczej), instalacji zewnętrznych (przyłączenie mediów) oraz zagospodarowanie otoczenia samej hali.

Na marginesie

Od pytania „ile kosztuje budowa hali magazynowej” ważniejsze wydaje się być nieco inne: „jak zarobić na hali magazynowej”. Zyskowność tego typu inwestycji zależy od przynajmniej dwóch czynników: lokalizacji hali i rodzaju magazynowanych towarów. Usytuowanie tego rodzaju inwestycji w dogodnej lokalizacji sprawia, że cena budowy hali schodzi na plan dalszy. A jeśli już mówimy o konkretnej cenie…

Chcesz poznać dokładny koszt budowy hali magazynowej?

Dlaczego do tej pory nie podaliśmy dokładnego kosztu budowy hali magazynowej? Ponieważ na koszt inwestycji wpływa zbyt wiele zmiennych. Dlatego za każdym razem konieczna jest indywidualna wycena. Jeśli szukasz firmy budującej hale magazynowe (również te wysokiego składowania), chłodnie, mroźnie, a przy okazji zależy ci, żeby twoja hala była wyposażona w część socjalną i biurową, wejdź na stronę firmy Ocmer i dowiedz się więcej.

*Artykuł sponsorowany

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Panattoni Europe dostarczył zielony cross-dock
10 najważniejszych wydarzeń na rynku nieruchomości
Kolejny lokator w gliwickim SEGRO Logistics Park
Pierwszy taki magazyn logistyczny w Małopolsce
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Firma Schöck otwiera nową fabrykę w Tychach
Czy hale namiotowe wyprą z rynku tradycyjne magazyny?
Potrzebujesz hali? Dowiedz się, co najlepiej zrobić!
Spółka Waimea Holding oddaje do użytkowania halę G w North-West Logistic Park 2 w Szczecinie
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA