2018-02-08 | Wydarzenia

"Logistyczne Wywiady"- zobacz i przeczytaj!

W 10 rocznicę pracy wydawnictwa Medialog, przygotowaliśmy specjalny produkt wydawniczy, okolicznościową edycję „Logistycznych Wywiadów”. Zawarte na ich kartach 14 rozmów z menadżerami szefującymi rozmaitym firmom ze świata logistyki, mają stać się szczególnym crossfitem dla intelektu.
 
Kliknij powyżej, żeby przeczytać LOGISTYCZNE WYWIADY
 
Od redaktora naczelnego: Karnet na siłownię

Myślałem długo nad prezentem urodzinowym. Tort? Zbyt banalny pomyślałem. Co zatem mogłoby być odpowiednie? 10 lat to kawał czasu. To przecież mniej więcej 3655 dni. A w każdym z nich setki wydarzeń, historii i spotkań. Blisko 200 wydań tytułów prasowych, przygotowanych przez redakcję. Jak zamknąć je wszystkie w jednym prezencie? Urodziny najchętniej spędza się z tymi, których wiążą z nami relacje. Dobre wspomnienia. I poczucie wspólnoty. W końcu muszę wyjawić prawdę. W 2018 roku obchodzimy jubileusz dziesięciolecia. W okrągłą rocznicę pracy wydawnictwa Medialog, przygotowaliśmy specjalny produkt wydawniczy, okolicznościową edycję „Logistycznych Wywiadów”, które uznałem za najwłaściwszy prezent okolicznościowy dla czytelników i klientów biznesowych od redakcji.

Skąd pomysł na „Logistyczne Wywiady”? Nic lepszego jak pogadać o tym wszystkim, co było i może się zdarzyć, nie jest bardziej odpowiednie. Lubię rozmawiać i słuchać, kiedy ktoś do mnie mówi. To mnie inspiruje zawodowo i jako człowieka. Daje mi energię tworzenia i myślenia o własnym miejscu w świecie. Ktoś powiedział, że aby zrozumieć własne myśli, trzeba usłyszeć je od innych. Zatem mój świat odbija się w każdym, z kim przyszło mi spotkać się podczas 10 lat zarządzania wydawnictwem Medialog. W sumie, przez te lata miałem okazję opublikować ponad setkę wywiadów, a każdy uczył mnie więcej i więcej. Mam nadzieję, że była to pasjonująca lektura, dla wszystkich, którzy mieli okazję wczytać się w wypowiadane przez moich rozmówców sensy.
Tworzymy historię i jesteśmy zarazem jej częścią. Nowe nośniki treści wraz z Internetem zmieniają rzeczywistość i ludzkie przyzwyczajenia. Obserwujemy od wielu lat rewolucyjną przemianę zachowań czytelniczych, która w skrajnych przypadkach przybiera formę odwrotu od wydawnictw tradycyjnych. Ostatnim przyczółkiem treści drukowanych pozostają rozmaite czasopisma specjalistyczne. To szczególny fenomen, w czasie kiedy badania czytelnictwa organizowane przez Bibliotekę Narodową wskazują upadek tej formy aktywności intelektualnej Polaków. I gdyby jeszcze prawdziwe było twierdzenie rodaków, że korzystają z kontentu w Internecie, nie byłoby może sprawy. Jednak to raczej zasłona dymna, którą wypuszcza się, kiedy stawiane są niewygodne pytanie o to, co zwykle czytasz.

Osobiście sięgałem wielokrotnie do historii średniowiecza, tłumacząc zjawisko braku czytelnictwa. Ówczesne społeczeństwo nie było jednolite. Dzieliło się na elity czytające i tych niepiśmiennych. Jednak nie do końca to dobry przykład. Nie czytano, bo analfabetyzm był wpisany w feudalną strukturę społeczną. Wyciągnąć jednak z dawnych lat można ważne przesłanie. Umiejętności czytania i pisania były elementem tworzącym kulturę człowieka. Na annałach przepisywanych w skryptoriach ksiąg – dodam, że ręcznie, przez lata kaligrafowano zdanie po zdaniu – mnisi często zapisywali rozmaite frywolne uwagi. Tak zaczęła się droga od kultury oralnej i opartej na ustnym, mnemotechnicznym przekazie, w kierunku kultury materialnej. W ten sposób na wieki pozostawili po sobie przebłyski śladów istnienia. Dlatego dzisiejsza edukacja piśmienna stanowi dorobek cywilizacji i ciągłości pokoleń. Warto o tym pamiętać.

Dlaczego zatem powinniśmy czytać? Uważam, że to wciąż podstawowa forma komunikowania się i pozyskiwania wiedzy o świecie. Trudno myśleć o sobie w kategoriach nowoczesnego człowieka, kiedy nie czytamy i nie poznajemy głęboko otaczającego świata. Jak chcemy wykonywać dobrze swoją profesję, skoro nie sięgamy po nowe inspiracje, zawarte w książkach, gazetach, portalach specjalistycznych? Skąd wiemy, jaką droga idą ludzie na świecie, skoro nie wiemy, że są różne drogi? Patrząc z tej perspektywy nie można zatem być liderem opinii, nie mając krytycznego przeglądu tego, co wiedzą i myślą inni. Przy tej okazji wspomnę interesujący felieton, który kiedyś napotkałem w prasie. Jego autor tematem przewodnim swojego tekstu uczynił crossfit. Jednak odniósł go do potrzeby intelektu, a nie, jakby się wydawało, ciała. Wskazuje szczególny paradoks towarzyszący współczesnym. Dbamy o swój wygląd. Rzeźbimy zawzięcie mięśnie, nie szczędząc pieniędzy. A zapominamy o tak ważnym dla siebie rozwoju umysłu, któremu potrzeba intelektualnego crossfitu.

„Logistyczne Wywiady” i zawarte na ich kartach 14 rozmów z menadżerami szefującymi rozmaitym firmom ze świata logistyki, mają stać się szczególnym crossfitem dla intelektu. To nie czytelnicza krucjata na 10 urodziny wydawnictwa Medialog, a karnet na siłownię, o zróżnicowanym ciężarze, którego zadaniem jest inspiracja do rozwoju.

Krzysztof Pograniczny

redaktor naczelny

 

Zobacz także

Konferencja Top automotive pogłębia kompetencje osób z przemysłu motoryzacyjnego
Najnowszy numer Top Logistyka już dostępny - zobacz, co w numerze i przeczytaj wybrane artykuły.
IBCS Poland, Zebra Technologies i Google Android zapraszają na bezpłatną konferencję
Optymalizacja wykorzystania mediów technicznych
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

"Logistyczne wywiady"- 16 kreatywnych rozmów
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA