2019-03-04 | Głos z rynku

Crashtesty to nie tylko rozpadające się manekiny

Czy rozpoznajecie te postaci? To bohaterowie wszystkich crashtestów mających miejsce na całym świecie. Dzięki ich ciężkiej i jakże niebezpiecznej pracy jazda samochodem staje się o wiele bezpieczniejsza. Jednak popularna symulacja wypadków samochodowych nie jest przecież wyłącznym elementem testów jakościowych przed użytkowaniem auta.

Producenci stosują coraz nowsze rozwiązania sprawdzające wytrzymałość poszczególnych części budowy samochodu przed oddaniem ich na linie montażowe. Nowy tester opracowany przez MADevice sprawdza te niuanse; to swego rodzaju rozłożenie samochodu na czynniki pierwsze - oczywiście w kontekście potencjalnych zniszczeń. 

Widok smutnych manekinów nagle roztrzaskujących się we wnętrzu pojazdu jest bez wątpienia sugestywny dla wyobraźni. Ma jednak niewiele wspólnego z konkretnymi, twardymi danymi. Czy odpowiada na wszystkie szczegółowe pytania związane z tym, jak zachowuje się samochód podczas wypadku? Jak w danym modelu rozkłada się nacisk, które strefy są szczególnie narażone i gdzie dojdzie do potencjalnie najmniejszego zniekształcenia? Właśnie na te pytania odpowiedzi oczekiwał jeden z klientów MADevice. Otrzymał narzędzie, które nie pozostawia mu wątpliwości czy dany produkt - lub jego część składowa - jest wytrzymała, żywotna i odporna.

MADevice opracował urządzenie, które weryfikuje czy dany komponent - w tym przypadku przegroda - podoła różnym kryteriom wytrzymałości. Co ważne: testy przeprowadzono w trzech wariantach - z przegrodą pełną, z szybą oraz wyposażoną w kratownicę. Testy realizowane przy wykorzystaniu technologii MADevice weryfikują stopień zniekształcenia powierzchni gdy w określonym czasie i przy założonej sile dojdzie do nacisku na dany materiał.

madevice

Wykorzystano do tego czujnik tensometryczny oraz servo napęd. Wykonywane przez MADevice testy opierają się na kilku zmiennych - zarówno szybkości nacisku jak i samej siły. Dają precyzyjną odpowiedź, jak wobec określonych czynników reaguje dany materiał. Dla klienta MADevice to wyjątkowa baza poglądowa prowadząca do cennych wniosków w kontekście ewentualnych zmian konstrukcyjnych konkretnego elementu i co za tym idzie- zapewnienia bezpieczeństwa - a to w branży samochodowej priorytet. Wyniki analiz przeprowadzonych przez tester MADevice można obserwować w trybie rzeczywistym - bezpośrednio na panelu operatorskim opracowanego urządzenia; wyniki testów w formacie osi X/Y mogą również zostać wygenerowane w pliku Excel z danymi zapisu w częstotliwości co 100 ms.

Mechanizm pozyskiwania szczegółowych danych obejmujących wytrzymałość i żywotność danego elementu w branży samochodowej to jedna z wielu wyśrubowanych norm jakościowych do spełniania. Nasze rozwiązanie idealnie wpisuje się w założenia tego sektora w kontekście oczekiwań klientów. Analiza poszczególnych komponentów staje się bowiem bogatym zapleczem dla projektantów, a w dalszej kolejności - przekłada się na wyższy poziom bezpieczeństwa każdego z nas: kierowców i pasażerów.

Film z etapów budowania tej maszyny znajdą Państwo poniżej.

 


Zobacz także

LOTOS na zakupach kolejowych w NEWAGu
AsstrA wzmacnia swoją pozycję w Europie
Rusak rozszerza swoją działalność o dedykowane szkolenia
FedEx zatroszczy się o bezpieczeństwo rowerzystów
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Automatyczne systemy bezpieczeństwa chroniące narzędzia
Automatyzacja to niższe koszty działalności i skrócenie czasu produkcji
Wykorzystanie sterowników w automatyce przemysłowej jest dziś standardem
Usprawnienie systemu produkcyjnego zwiększa jego efektywność
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA