2019-02-06 | Głos z rynku

Mikrostyk opracował inteligentny system, który zwiększa bezpieczeństwo na linii produkcyjnej

Jednym z największych wyzwań automatyzacji procesów produkcyjnych stanowi bezpieczeństwo. Cała produkcja musi się odbywać w środowisku w pełni bezpiecznym przede wszystkim dla ludzi jak również dla urządzeń, narzędzi, peryferii, które odpowiadają za stabilność i ciągłość procesu produkcyjnego- mówi Bartłomiej Anusiak, prezes firmy Mikrostyk S.A.
Mikrostyk
 
Z punktu widzenia bezpieczeństwa operatorów problematyka jest bezsporna, nie ma miejsca na żaden kompromis w chwili kiedy pojawia się możliwość wystąpienia jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu pracownika. Problem ten rysuje się bardzo podobnie w kwestii urządzeń produkcyjnych. Automatyzacja procesów, zwiększanie efektywności, przyśpieszanie linii produkcyjnych zwiększa znacząco ryzyko awarii. W przypadku obróbki plastycznej w każdej chwili może dojść do małej awarii, która ze względu na specyfikę jaką jest obróbka metalu może okazać się opłakana w skutkach dla całej linii produkcyjnej.
 
Wyobraźmy sobie,  że w skutek drobnego uszczerbku narzędzia w trakcie procesu produkcyjnego, co niestety stanowi nieodzowne ryzyko wytwórcze, na ciąg linii produkcyjnej dostaje się pozostałość obłupanej stali. W pierwszej chwili będziemy mieli do czynienia z bardzo małą awarią, której konsekwencją może być wstrzymanie procesu produkcyjnego na maksymalnie kilka godzin a koszty liczone będą w setkach złotych. Tylko, że proces produkcyjny postępuje z prędkością kilkudziesięciu do nawet kilkuset uderzeń prasy na minutę. Jeżeli zatem nie dojdzie do natychmiastowego zatrzymania procesu, niepożądany element może dokonać katastroficznych zniszczeń narzędzia, prasy, peryferii. Niepożądany element przemieszczając się w wzdłuż linii produkcyjnej generuje przy każdym uderzeniu prasy kolejne spustoszenie. Taka awaria może doprowadzić do tygodniowych przerw w dostawach, brzemiennych w skutkach napraw, potencjalnych awarii urządzeń produkcyjnych a w konsekwencji perturbacji całej supply chain, która finalnie może mieć swój finał w sądach, karach finansowych i kosztach czy też nawet konieczności wymiennych inwestycji.

Jak zatem w takich warunkach zwiększać efektywności przy zachowaniu bezpieczeństwa?

Mikrostyk wraz z partnerem z branży automatyki i elektroniki przemysłowej opracowali inteligentny system wykrywania niepożądanych obiektów w obszarze narzędzia produkcyjnego. Nowy system prewencji stanowił nie lada wyzwanie technologiczne polegające na wykryciu zmiany parametru przenoszenia narzędzia o wymiar porównywalny do grubości kartki papieru i w konsekwencji wykrytej rozbieżności natychmiast zatrzymać proces produkcyjny.  Dzięki temu ulegnie istotne zwiększenie bezpieczeństwa narzędzi tłoczników, które na chwilę obecną pozostają narażone na szereg uszkodzeń związanych z mikro przesunięciami oraz fizycznym kontaktem z materiałem pozostającym po obróbce mechanicznej oraz zwiększenie bezpieczeństwa całej linii produkcyjnej. Obecnie prototyp systemu został zainstalowany na jednej prasie, a  dwa narzędzia  produkcyjne wyposażono w zespół czujników. Jeżeli wdrożenie zakończy się pozytywnie, planowane jest w 2019 roku dodatkowo wyposażyć 5 pras w system do monitoringu narzędzi oraz uzbroić grupę narzędzi kluczowych dla nas i dla naszych klientów.
 

Zobacz także

Automatyzacja procesów produkcji mebli w dobie Przemysłu 4.0
Shingo: organizacja doskonała na wyciągnięcie ręki
Innowacyjne pasy napędowe znajdują zastosowanie w przemyśle, logistyce i życiu codziennym
Efekty wdrożenia metody QRM usprawniającej produkcję okien w firmie Hofman-Słubice Sp. z o.o.
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

W koło o produkcji, czyli VI Forum Nowoczesnej Produkcji
Wykorzystanie sterowników w automatyce przemysłowej jest dziś standardem
Szybki wzrost produkcji może przegrzać gospodarkę
Usprawnienie systemu produkcyjnego zwiększa jego efektywność
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA