2019-01-07 | Głos z rynku

Klaster, który pobudzi rozwój eksportu

Składanie wniosku o dofinansowanie z funduszy unijnych nie zawsze wiąże się z wymagającym procesem pozyskania środków. Najlepszym dowodem na to jest projekt Klastra Logistyczno-Transportowego „Północ – Południe” z siedzibą w Gdańsku. W tym właśnie projekcie przedsiębiorcy nie muszą składać wniosków aplikacyjnych, uzyskując nawet do 80 % dotacji przeznaczonej na promocję zagraniczną.
Kwoty dotacji otrzymywanych przez poszczególne przedsiębiorstwa (od 10 tys. PLN do 300 tys. PLN) są uzależnione od zakresu działań, ustalanego indywidualnie z każdym z przedsiębiorstw. W projekcie mogą wziąć udział zarówno duże, średnie, małe jak i mikro przedsiębiorstwa z terenu Polski. W 2018 roku Klaster LTPP z sukcesem zorganizował dla swoich przedsiębiorstw kilkanaście zagranicznych misji gospodarczych. Część z nich dotyczyła udziału w targach jako wystawca, niektóre związane były z odwiedzeniem imprez wystawienniczych jako gość, a pozostałe umożliwiały firmom udział w konferencjach i seminariach. Obecnie Klaster LTPP planuje jeszcze misje gospodarcze do takich atrakcyjnych destynacji jak:
 
•    01.2019 – Londyn
•    01.2019 – Monachium
•    01.2019 – Stuttgart
•    02.2019 - Stuttgart
•    02.2019 – Dubaj
•    02.2019 – Singapur
•    02.2019 – Tajlandia
•    02.2019 – Monachium
•    03.2019 – Berlin

Jak mówi Pan Marek Świeczkowski, Prezes Klastra, „Przedsiębiorcy, którzy wzięli już udział w projekcie zanotowali znaczący wzrost kontaktów międzynarodowych oraz kontraktów handlowych. Jak wiadomo przekuwa się to na wzrost przychodu, powstawanie nowych produktów i usług, a co za tym idzie na szybszy rozwój firmy oraz nowe możliwości.”

Głównym założeniem projektu IME jest wsparcie promocji międzynarodowej specjalistycznych usług transportowych oraz nowoczesnych technologii dla transportu. W szczególności dotyczy to transportu multimodalnego oraz intermodalnego, a także rozwiązań z obszaru odnawialnych źródeł energii oraz elektromobilności przeznaczonych dla sektora transportowego. Obejmuje to także rozwiązania IT i ICT, które są skierowane do sektora logistycznego.

Projekt IME dofinansowuje:

  • Zwrot wydatków za podróże pracowników uczestniczących w targach, misjach gospodarczych lub programie wspierającym rozwój na rynkach zagranicznych (w tym rewizyty)
  • Rezerwację miejsca wystawowego na targach, zwrot wydatków za opłaty rejestracyjne na udział w targach oraz wpisu do katalogu targowego
  • Wsparcie w organizacji stoiska wystawowego na targach lub wystawie, reklamy w mediach targowych, transport i ubezpieczenia osób i eksponatów w związku z udziałem w targach
  • Udział w seminariach, kongresach i konferencjach o charakterze międzynarodowym
  • Usługi doradcze i szkolenia dotyczące umiędzynarodowienia przedsiębiorcy

Warunki przystąpienia do projektu IME:

  • Firma nie można przekroczyć pomocy de minimis.
  • Firma powinna posiadać status Członka Klastra Logistyczno Transportowego „Północ- Południe”.
  • Należy podpisać umowę uczestnictwa w projekcie (przekazania dofinansowania) oraz wykazać osiągnięcie określonych wskaźników.

Projekt IME jest realizowany w latach 2017-2019. Natomiast od 1 stycznia 2019 sąrealizowane kolejne dwa projekty umożliwiające działania promocyjne i akceleracyjne dla przedsiębiorców w okresie 2019 – 2020. Klaster będzie dysponował budżetem wsparcia około 2 mln euro.

Klaster LTPP jest wiodącą organizacją, od 2012 roku zrzeszającą przedsiębiorców, jednostki naukowe oraz samorządy lokalne. Posiada status Krajowego Klastra Kluczowego. Działanie w Klastrze przynosi także dodatkowe korzyści dla przedsiębiorstw – oprócz dofinansowania działań eksportowych, firmy mają szanse na udział we wspólnych projektach badawczych, a także otrzymują dodatkowe punkty w ramach konkursów dotyczących funduszy strukturalnych oraz inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych, np. na realizację nowych inwestycji w ramach pomocy publicznej na mocy ustawy z dnia 30 czerwca 2018 o wspieraniu nowych inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycyjnej.

Wszystkie podmioty zainteresowane uzyskaniem ww. dofinansowania lub otrzymaniem szczegółowej informacji prosimy o bezpośredni kontakt z Wiceprezesem Koordynatora Klastra p. Janem Kordasiewiczem – jan.kordasiewicz@klasterlogtrans.pl lub +48 501 108 601.

Zapraszamy także na www.klasterlogtrans.pl oraz www.projekt-ime.pl

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Nowy model prowadzenia projektu magazynowego
Szczyt paczkowy, to również szczyt stresu
Co czeka polski transport po brexicie?
Seifert przejmuje zaopatrzenie produkcji w fabryce
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jaki wpływ może mieć digitalizacja na redukcje emisji CO2
Starzejący sie kierowcy są coraz większym problemem
AsstrA transportowała spalony dźwig z Polski na Tajwan
GEFCO otwiera kolejne połączenie między Polską a Hiszpanią
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA