2018-10-08 | Głos z rynku

Dania digitalizuje się nad Wisłą

Komisja Europejska opublikowała wyniki badań w ramach Indeksu Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego (DESI). Uwagę skupia fakt, że Polska wypada słabo na tle innych krajów, a do prowadzącej w rankingu Danii traci naprawdę sporo. Mało kto jednak wie, że cyfryzacja lidera odbywa się… właśnie w Warszawie!
Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego (DESI) mierzy postęp państw członkowskich w kierunku gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego. Ocenie podlegają takie czynniki jak: łączność, kapitał ludzki, korzystanie z usług internetowych, integracja technologii cyfrowych oraz cyfrowe usługi publiczne. O ile nasza administracja nie ma się czym pochwalić, bo zajmujemy 24. miejsce na 28 państw, to nasi programiści – owszem. To właśnie nad Wisłą ma swoją siedzibę firma KMD, która przyczyniła się do sukcesu Duńczyków w dziedzinie cyfryzacji.

Polscy programiści współtworzą sukces Danii w cyfryzacji

Przez systemy KMD przechodzi 25% duńskiego PKB. Wypłaty świadczeń socjalnych – od urlopów macierzyńskich po emerytury, zapisy dzieci do żłobków, przedszkoli i szkół, obsługa wyborów, począwszy od samorządowych po unijne – to tylko niektóre z obszarów, których cyfryzacją zajmują się pracownicy warszawskiego oddziału KMD. Nie jest przesadą stwierdzenie, że polscy programiści poprzez swoją pracę towarzyszą Duńczykom od narodzin do śmierci. Przez ich programy przechodzą świadczenia dla dzieci, a także zasiłek związany z pochówkiem.

Dariusz Kubacki pierwszym managerem spoza Danii

Skandynawska firma jest największym dostawcą usług IT w Danii, a od 2015 roku ma swoją siedzibę również w Polsce. Początkowo za rozwój biura KMD w stolicy odpowiadał Jens Brinksten, któremu udało się stworzyć atrakcyjne miejsce pracy dla wielu programistów. Wejście skandynawskiego lidera do Polski wiązało się ze strumieniem wiedzy i pracą w oparciu o nowoczesne technologie. Polscy specjaliści pokazali się Duńczykom z jak najlepszej strony, bo już po 2 latach działalności warszawskie biuro stało się równorzędnym graczem w grupie. Potwierdzeniem rosnącej roli polskiego oddziału jest powołanie Dariusza Kubackiego na stanowisko Vice Presidenta w globalnej strukturze i powierzenie mu odpowiedzialności za jeden z najbardziej strategicznych pionów biznesowych. Polak jest pierwszym managerem spoza Danii, który wszedł do zarządu KMD Group.

„W projektach prowadzonych dla duńskiego sektora publicznego KMD stawia na najnowsze technologie” – mówi Marcin Moskwa, Head of Development w KMD. „Nowe produkty oferowane przez firmę rozwijane są w środowisku chmurowym Microsoft Azure, co pozwala istotnie skrócić czas wdrażania i adaptacji nowych rozwiązań oraz znacznie szybciej reagować na zmieniające się potrzeby użytkowników. Stosowane w produktach KMD technologie, takie jak: uczenie maszynowe z wykorzystaniem dużych zbiorów danych, projektowanie responsywne oraz rozpoznawanie mowy powodują, że interakcja obywateli z urzędem przez systemy informatyczne staje się coraz łatwiejsza i bardziej naturalna. Urząd jest dostępny z dowolnego miejsca i dowolnego urządzenia, a sprawy obywateli są obsługiwane w najbardziej efektywny sposób – zarówno pod kątem podejmowanych działań, jak i czasu obsługi” – podsumowuje Marcin Moskwa.

Innowacyjne projekty to nie wszystko czym wyróżnia się nordycka firma na polskim rynku. Wraz z nią do Polski wdrażana jest kultura pracy, a tej możemy Skandynawom pozazdrościć. Jak wynika z raportu „Better Life Index”, opublikowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Dania zajmuje pierwsze miejsce na świecie jeśli chodzi o work-life balance. Wynika to z silnego nacisku na wspieranie życia prywatnego obywateli – otrzymują oni wysokie świadczenia rodzinne, a dodatkowo firmy dbają, aby ich pracownicy mieli wystarczająco dużo czasu wolnego dla rodziny i przyjaciół.

Jak widać, jako kraj mamy sporo do nadrobienia w kwestii cyfryzacji. Równocześnie możemy być dumni, że nasi specjaliści IT świetnie sobie radzą w tym obszarze. Pozostaje się cieszyć, że międzynarodowe firmy doceniają potencjał Polaków i coraz chętniej inwestują nad Wisłą – zarówno w kompetencje ludzi, jak i nowoczesne narzędzia pracy czy komfortowe przestrzenie biurowe.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

CANPACK wydaje dziesiątki milionów euro rocznie
Dachser zatrudnia najwięcej osób w swojej historii
WDX zmaksymalizował ilość miejsc do składowania
Francuska platforma cyfrowa Everoad podbija Europę
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Co należy robić, aby kupić dobry system IT?
Szkolenie dla osób zajmujących się zakupami usług IT
Dlaczego w cyberbezpieczeństwie brakuje pracowników?
Brak specjalistów hamuje cyfryzację łańcucha dostaw
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA