2018-09-11 | Głos z rynku

Kto dowozi w 2018?

Wojny cenowe wśród firm kurierskich, walka o dominację między pocztą a paczkomatami, a do tego rynek pracownika zwiększający koszty firm. Na rynku logistycznym nie jest lekko. Ta sytuacja odbija się na klientach. Dostawcom coraz trudniej jest utrzymać dobrą jakość usług. O tym, co czeka nas w branży logistycznej w 2018 roku, opowiada Raport Logistyka 2018.
Kto dowozi w 2018? (Żródło: Pexels)
Dla klientów, a w efekcie dla tempa wzrostu całego e-commerce, kluczowa jest terminowość i szybkość doręczenia przesyłki do odbiorcy. Jest większa szansa, że klient będzie lojalny,  gdy jego przesyłka dotrze na czas, najlepiej już na drugi dzień. Czy rynek logistyki jest na to gotów? Jak wpasowuje się w rosnące wymagania polskich konsumentów A.D 2018?
 
Ze względu na otoczenie biznesowe, przewoźnicy nie będą mogli już dłużej  konkurować o klienta wyłącznie ceną. Większego znaczenia nabiera tzw. ostatnia mila i wysoki jakościowy kontakt z klientem. To doświadczenie zadecyduje o tym, czy klient ponownie skorzysta z przewoźnika, a nawet ze sklepu, w którym zamówił towar - twierdzi Artur Halik, Head of Shoper Premium
 
Coraz więcej sposobów dostawy
 
Klienci wymagają od sprzedawców oferty coraz bardziej różnorodnej pod względem dostępnych firm oraz cen przewozu. W porównaniu do poprzednich lat, o około połowę zmalała liczba sklepów oferujących tylko jeden sposób dostawy. Wyniosła niecałe 5 proc. Jak wynika z analiz platformy Shoper, w latach 2016-17 dostępnych w e-sklepach były zazwyczaj 2-3 metody, a w lipcu 2018 już 3-4. Rekordziści - których od ubiegłego roku wyraźnie przybyło - potrafią zaoferować nawet po kilkanaście opcji dostawy.
 
 
Najpopularniejsze metody wg klientów...
 
Ponad połowa klientów decyduje się na zamówienie za pomocą kuriera. Listy polecone i paczkomaty wybiera po ok. 19 proc. klientów. Z kolei co dwudziesty użytkownik sklepu swoje zakupy odbiera osobiście. Prawie co piąty klient szuka możliwości dostarczenia towaru do pobliskiego paczkomatu.
 
...i według e-sklepów
 
Preferencje klientów nie pokrywają się do końca z ofertą e-sklepów. Mimo, że możliwości się zmieniają, to zaledwie co trzeci sprzedawca proponuje wysyłkę kurierem. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że liczba sklepów, które tę opcję udostępniają, systematycznie rośnie w ostatnich dwóch latach. Drugim najczęściej oferowanym sposobem jest odbiór osobisty spotykany w prawie ¼ witryn. Co piąty sklep daje możliwość wysyłki produktów listem, a w 15 proc. do dyspozycji są paczkomaty.
 
Najwięksi przewoźnicy
 
O pierwszeństwo w popularności wśród wybieranych dostawców przesyłek walczą Poczta Polska oraz Paczkomaty. Państwowy monopolista/ gigant z wynikiem 27,2 proc. o prawie 3 punkty wyprzedza Paczkomaty, a o 8 najpopularniejszą firmą kurierską. Mowa o DPD, które pozostając od lat w czołówce, w tym roku ponad 2,5-krotnie dystansuje swojego najbliższego bezpośredniego konkurenta w przewozach kurierskich, GLS. Dokładne dane dostępne na stronie https://www.shoper.pl/static/raporty/2018-09/Shoper-raport-logistyka-2018.pdf
 
Metodologia: W analizie wykorzystano zaagregowane dane statystyczne z lipca 2018, zebrane na próbie 8740 sklepów platformy Shoper. Dodatkowo wykorzystano dane przekazane przez firmę Omnipack z lipca 2018 roku, zebrane na próbie 7989 wysyłek.
 

Zobacz także

Pojemniki Georg Utz w magazynie szpitala w Zurychu
Uczące się systemy magazynowe coraz bardziej realne
Rośnie liczba zleceń przewozu mniejszych ładunków
Grupa Transporeon i TIM Consult łączą siły
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Siedziba i nowe centrum logistyczne Schavemaker już otwarte
Ponad 50% polskich firm ma problem ze znalezieniem pracowników
Wywiad z Rafałem Krajewskim, Dyrektorem Generalnym GEFCO Polska
Już w czerwcu kolejna konferencja logistyczna
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA