2018-03-05 | Głos z rynku

Barometr E-shopper DPDgroup

Z badań Barometer E-shopper 2017 wynika, że ze sklepów internetowych zlokalizowanych poza rodzimymi krajami skorzystało już 54% europejskich nabywców (wzrost o 2 punkty proc. w stosunku do roku 2016 Zakupy międzynarodowe są szczególnie popularne na Łotwie (86%), w Portugalii (83%), Chorwacji (81%) i Szwajcarii (80%). Mieszkańcy krajów o dużym rynku i popycie wewnętrznym, takich jak Niemcy, Wielka Brytania czy Polska, korzystają z zagranicznych stron rzadziej.
Barometr E-shopper DPDgroup (Żródło: Fotolia)

Kierunek – Azja
Najpopularniejszymi produktami zamawianymi na zagranicznych witrynach są ubrania, elektronika, kosmetyki i obuwie. Najczęściej poszukiwanymi produktami, są te, które mimo doliczenia kosztów przesyłki są tańsze niż w kraju, oraz przedmioty trudno dostępne.
Z badań wynika, że zainteresowanie zakupami w europejskich e-sklepach utrzymuje się rok do roku na mniej więcej tym samym poziomie (67% w 2017 vs. 69% rok wcześniej). Wyraźnym trendem jest wzrost zakupów w krajach pozaeuropejskich, szczególnie w Chinach (4% więcej niż w ubiegłym roku). W Polsce już 44% osób kupujących za granicą zdecydowało się na zakupy z Chin (wzrost aż o 8% w porównaniu do roku 2016).
Duży potencjał
Zakupy międzynarodowe mają znaczny potencjał wzrostu, na co wskazuje gotowość 31% internautów, którzy do tej pory nie dokonali zakupów na zagranicznych stronach, do skorzystania z tej oferty. Pomimo stale zwiększającej się popularności międzynarodowych e-zakupów, europejscy konsumenci zwracają uwagę na następujące bariery: dodatkowe opłaty, mało intuicyjna procedura zwrotów czy zbyt długi czas dostawy.


-Terminowa i szybka dostawa zamówionych produktów to cały czas ważny element układanki składającej się na sukces międzynarodowych e-zakupów. Europejczycy cenią sobie także komfort związany z doręczaniem produktów do miejsca zamieszkania. DPD, jako druga pod względem wielkości sieć kurierska w Europie, zapewnia szybką i bezpieczną obsługę paczek międzynarodowych – mówi Rafał Nawłoka, Prezes Zarządu DPD Polska.

***
Badanie DPDgroup Barometr E-shopper przeprowadziła firma Kantar TNS w okresie od 1 czerwca do 3 lipca 2017 r. Próby przeprowadzono online wśród prawie 23 tys. respondentów z 22 krajów Europy (Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Węgry, Irlandia, Łotwa, Włochy, Litwa, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwajcaria, Wielka Brytania, Rosja).
Badaniem objęto wyłącznie internautów powyżej 18 roku życia, którzy od stycznia 2017 roku złożyli i otrzymali co najmniej jedno zamówienie online.


Zobacz także

Rusak Business Services połączył się ze spółką WARCEL
Polska ma jeden z najniższych wskaźników rozwoju dróg
Norweskie porty testują przedłużacz przewodów elektrycznych
DSV Air & Sea na I miejscu w rankingu LOT
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Rozwiązania magazynowe WDX S.A. dla e-commerce
Raport za 2018 dot. logistyki w sklepach internetowych
Jesteśmy świadkami handlowej (r)ewolucji
Chiny szansą dla polskich przedsiębiorstw e-commerce
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA