2017-09-07 | Głos z rynku

OT Logistics przejmuje udziały w chorwackim porcie

OT Logistics rozliczyła transakcję przejęcia 11,75% akcji operatora portu morskiego w Rijece za ok. 46,6 mln zł (79,2 mln HRK). Tym samym OT Logistics zwiększa swój udział w kapitale Luka Rijeka do 32,56%. Transakcja zakupu udziałów w chorwackim operatorze Portu Rijeka była wspierana przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
OT Logistics przejmuje udziały w chorwackim porcie (Żródło: Fotolia)
OT Logistics 7 września objęła 11,75% akcji Luka Rijeka d.d. w drodze transakcji pakietowej zawartej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Zagrzebiu. Akcje sprzedawane były przez państwową Chorwacką Agencję Prywatyzacyjną. Dzięki nabyciu dodatkowego pakietu akcji Grupa Kapitałowa OT Logistics będzie posiadać łącznie 32,56% w kapitale chorwackiego operatora portowego. W lipcu 2015 roku OT Logistics objęła pakiet 20,81% akcji Luka Rijeka Spółka, już wtedy sygnalizując zainteresowanie zwiększaniem zaangażowania w operatora portu.

„Przejęcie kolejnego pakietu udziałów w Luka Rijeka d.d. jest realizacją jednego z celów zapisanych w naszej strategii z 2016 r”.- zaznaczył Zbigniew Nowik, prezes OT Logistics. „Pozwoli to na efektywne zarządzanie portem i umożliwi stworzenie kompleksowej oferty dla klientów na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak np. Węgry, Czechy, Słowacja czy Serbia. Chcemy też znacznie zwiększyć wolumen przeładunków w porcie w Rijece i wykorzystać port jako ważne miejsce na szlaku Bałtyk – Adriatyk”.
 

Finansowanie transakcji zwiększenia udziałów OT Logistics w Luka Rijeka wsparł Bank Gospodarstwa Krajowego. Spółka zawarła z Bankiem umowę kredytu o łącznej wartości 125 mln zł. Pierwsza transza kredytu w wysokości 46,6 mln zł przeznaczona jest na zakup przejmowanego obecnie pakietu akcji chorwackiej spółki. Spłata kredytu ma zakończyć się pod koniec 2023 roku.

„Finansowanie dla OT Logistics wpisuje się w strategiczne cele Banku Gospodarstwa Krajowego, wśród których jest wspieranie rozwoju polskich przedsiębiorstw za granicą. Warto dodać, że transakcja jest złożona i innowacyjna, a produkt finansowy "uszyliśmy na miarę". Wraz z naszymi klientami zdobywamy doświadczenie na kolejnych rynkach - to pierwsza nasza transakcja w Chorwacji i pierwsza tak duża inwestycja polskiej firmy w tym kraju. W I półroczu zwiększyliśmy zaangażowanie w obszarze eksportu i ekspansji zagranicznej do 2,7 mld zł, a przed nami kolejne ciekawe projekty w Afryce i na Bliskim Wschodzie” - powiedział Wojciech Hann, członek zarządu BGK.
 
Wsparcie prawne w przygotowaniu umowy kredytu BGK dla OT Logistics zapewniła Kancelaria Wolf Theiss działająca przez biura w Warszawie i Zagrzebiu.
 
źródło: OT Logistics
 

Zobacz także

Największe na świecie zawody dla mechaników
Podsumowanie wyników Giełdowego Indeksu Produkcji
Średnie firmy najlepiej oceniają swoją sytuację
Akcjonariusze uchwalili najwyższą dywidendę w historii spółki WDX
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

OT Logistics nabędzie dodatkowe 2,7% akcji Luka Rijeka
Port Gdańsk rozwija współpracę z portem w Rijece
Próbny transport rzeczny nawozów dla Grupy Azoty zakończony sukcesem
DHL wprowadza międzynarodowe usługi dla e-commerce
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA